کد خبر : 1272
تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 فروردین 1401 - 12:39

برنامه بنیادشهید برای ایثارگران در 2 سال آینده/ 16 شرکت اقتصادی زیان‌ده داریم

برنامه بنیادشهید برای ایثارگران در 2 سال آینده/ 16 شرکت اقتصادی زیان‌ده داریم
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: درآمدهای بنیاد از سازمان‌های اقتصادی در سال ۱۳۹۹ کمتر از ۳۰۰ میلیارد بوده که با اقدامات صورت گرفته درآمد آن‌ها تنها در ۶ ماهه سال گذشته ۳۵۰ میلیارد تومان بوده است.

به گزارش خریدار به نقل از خبرگزاری فارس،‌ سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شامگاه سه‌شنبه ۲۳ فروردین‌ماه با حضور در برنامه زنده «صف اول» شبکه خبر به تشریح برنامه‌ها، سیاست‌ها، راهبردها و فعالیت‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت و گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران به سازمان مددکار، پاسخگو و هوشمند تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به رونمایی از بخش ایثار و ایثارگران سند تحول دولت مردمی گفت: برنامه محور بودن فعالیت‌های دولت مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و دولت نیز بر این اساس قبل از تنفیذ و استقرار اقدام به تهیه برنامه کرد و پس از تنفیذ نیز مجموعه‌ای برای کار بیشتر روی این سند اقدام کرد و سند تحول که ۳۷ بخش داشت را ارائه کرد که یکی از این بخش‌ها حوزه ایثار و شهادت بوده است.

قاضی‌زاده ابراز داشت: علاوه بر این برنامه عملیاتی، کنترل و نظارت، زمان‌بندی و برنامه عملیاتی در دو ماه گذشته در بنیاد شهید و امور ایثارگران اجرایی شده است و البته در راستای یکپارچه‌سازی برنامه‌های دولت، ستادی در دولت تشکیل و مقرر شد بخش ایثار و ایثارگران که سند تحول دولت مردمی است، از این پس مبنا قرار خواهد گرفت.

خاطرات والدین شهدا در ۲ سال آینده ثبت و ضبط شود

وی در مورد ثبت و ضبط خاطرات والدین شهدا و ایثارگران افزود: میانگین سنی جمعیت خانواده ایثار و شهادت ۲۸ سال بالاتر از میانگین کشور است. میانگین سنی جمعیت کشور حدود ۳۱ سال و میانگین سنی خانواده ایثارگران ۵۹ سال است و اکثریت والدین شهدا بیش از ۷۰ سال و تعدادی زیادی نیز بالای ۸۰ سال سن دارند و بر این اساس در ۲ سال آینده با همکاری صدا و سیمای استانی مقرر شده است خاطرات والدین شهدا ثبت و ضبط شود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد چگونه زیستن و تربیت شهدا بیان داشت: پس از این فرمایشات برنامه ۲ ساله‌ای تهیه شد تا خاطرات شفاهی والدین عزیز شهیدان با بیش از ۶۰ سال سن ثبت و ضبط شود.

داستان زندگی قهرمانان ایثارگر به فیلم و سریال تبدیل می‌شود

وی در پاسخ به سؤالی در مورد انتقال و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ادامه داد: قهرمانان غربی خیالی و پوشالی هستند و آن‌ها دچار بحران قهرمان هستند اما قهرمانان ما واقعی و در عرصه و صحنه هستند و خداوند رحمان هر از چند گاهی پرده‌ای از این قهرمانان کنار می‌زند که به عنوان نمونه در روزهای اخیر ۲ طلبه شهید در مشهد را داشتیم که زندگی جالبی داشتند که می‌توان به آن پرداخت.

قاضی‌زاده اظهار داشت: سه وظیفه از چهار وظیفه در اساسنامه، بیانات امامین انقلاب، سیاست‌های ابلاغی در حوزه ایثار، جهاد و شهادت فرهنگی است و برنامه‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران در این حوزه به جز ثبت و ضبط خاطرات ایثارگران در بخش آثار و موزه‌ها، هنر، انتشارات و کتاب خاطرات، موسیقی و …تعریف شده است. ساخت فیلم و سریال درباره یک شخصیت حوزه ایثار و شهادت از هر استان در هر سال و تقبل ۳۰ درصد از هزینه‌های آن توسط بنیاد از برنامه‌های آینده است و البته در این مسیر باید از ظرفیت تمام دستگاه‌ها استفاده شود و امیدواریم سازمان‌ها و شرکت‌های ساخت فیلم و سریال نیز در این حوزه فعالانه وارد شوند تا این جریان شکل بگیرد.

وی افزود: زندگی والدین شهدا، جانبازان، آزادگان و خانواده آن‌ها و سایر قهرمانان ما قابلیت تبدیل به فیلم و سریال دارند و وقتی بعد از سال‌ها به آن‌ها سر می‌زنیم از آن‌‌ها درس صبر و ایستادگی و غیرت می‌گیریم و همه این ایثارگری‌ها به جامعه قابل عرضه و الهام‌بخش است.

بهبود وضعیت درمانی و برنامه‌ریزی برای سفر جانبازان در دستور کار قرار دارد

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد دغدغه‌های همسران جانبازان تصریح کرد: حدود ۵۸۰ هزار جانباز تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند که ۲۰۰ هزار جانباز بالای ۲۵ درصد و ۴۰۰ هزار جانباز نیز کمتر از ۲۵ درصد از کارافتادگی دارند. نیازها و دغدغه این عزیزان متفاوت است و برخی نیازهای درمانی و برخی دغدغه فرزندان خود را دارند که برای هر یک برنامه‌های متفاوتی باید اجرایی شود.

وی ادامه داد: بهبود وضعیت درمانی و همچنین برنامه‌ریزی برای سفر و نشاط این عزیزان که دچار اختلال شده است در دستور کار قرار دارد و به عنوان مثال برای سفر عتبات عالیات والدین شهدا برنامه‌ریزی شده است.

۱۰ درصد از برنامه دولت در حوزه اشتغال به ایثارگران اختصاص یافت

قاضی‌زاده هاشمی در مورد رفع مشکل تأمین مسکن و اشتغال ایثارگران تأکید کرد: ۱۰ درصد از برنامه دولت در حوزه اشتغال و ۵ درصد از برنامه تأمین مسکن دولت به ایثارگران اختصاص یافته است و این برنامه‌ها در موضوعات مختلف در بازه‌های زمانی مختلف مشخص شده و اجرایی خواهد شد.

۵۷ هزار ایثارگر تبدیل وضعیت شدند

وی در ادامه به توضیحاتی در مورد برخی دغدغه‌ها و مشکلات ایثارگران پرداخت و در مورد اشتغال فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد گفت: دولت موظف است مطابق قانون برنامه ششم توسعه تا پایان برنامه همه فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد را به استخدام در آورد. ۳۳ هزار نفر از این عزیزان فاقد شغل هستند و بر اساس تفاهم صورت گرفته با سازمان اداری و استخدامی ۱۷ هزار ظرفیت شغلی ایجاد شد که استخدام ۷ هزار نفر در حال انجام است و ۱۰ هزار نفر نیز در سال جاری استخدام می‌شوند و برای عزیزانی که حداقل شرایط را ندارند برنامه‌های دیگری در دست طراحی است. علاوه بر این سال گذشته ۵۷ هزار ایثارگر در دستگاه‌های اجرایی تبدیل وضعیت شده‌اند که این روند ادامه دارد.

مراکز فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثار تا پایان سال ۱۴۰۲ تکمیل می‌شود

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد سایر نیازهای ایثارگران بیان داشت: بر اساس جمع‌بندی‌ها به مراکز بیمارستانی، آسایشگاه و خانه‌های ایثار برای نگهداری و پرستاری از ایثارگران نیاز داریم که برنامه‌هایی برای این موضوع طراحی شده است و علاوه بر این ساخت مراکز جامع فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثار که از گذشته آغاز شده بود پایان نیافته و تنها یک یا دو فاز بهره‌برداری شده بود که در سفرهای استانی رئیس جمهور بودجه مناسب به آنها اختصاص داده می‌شود و تا پایان سال ۱۴۰۲ این مراکز تکمیل می‌شود تا ایثارگران خدمات کامل دریافت کنند.

مشکل بیمه درمان تکمیلی ایثارگران کاهش می‌یابد

وی در مورد بیمه‌های تکمیلی ایثارگران افزود: چندین برنامه در این حوزه طراحی شده است. موقع تحویل مسؤولیت بنیاد ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بدهکار بود و ۲۴۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه وجود داشت که بخشی از آن در مورد بیمه تکمیلی بود که با کمک دولت این مشکل حل شد و امیدواریم با پیش‌بینی صورت گرفته وضعیت سال جاری بهبود یابد.

قاضی‌زاده اظهار داشت: در تمامی دفاتر بنیاد در سراسر کشور محلی به شرکت بیمه‌گر اختصاص داده شده و علاوه بر آن افزایش تخت‌های ملکی بیمارستانی در دستور کار قرار گرفت و علاوه بر این به زودی در مراکز توانبخشی مراکز و کلینیک سرپایی برپا خواهد شد و با تأمین اعتبارات لازم مشکل درمان تکمیلی ایثارگران کاهش خواهد یافت.

بنیاد شهید و امور ایثارگران به سازمان مددکار، پاسخگو و هوشمند تبدیل می‌شود

وی ادامه داد: بنیاد شهید و امور ایثارگران به سازمان مددکار، پاسخگو و هوشمند تبدیل می‌شود. نقش عنصر انسانی کاهش می‌یابد و بسیاری خدمات به صورت وب‌سرویس ارائه می‌شود. طرح‌هایی مانند ارائه خدمات در منزل و مراقبت در منزل در حال برنامه‌ریزی است و به شرکت متد ابلاغ شده است که بخشی از آن‌ها در مورد بیماری کرونا اجرایی شده است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران یکی از برنامه‌های مهم بنیاد را رویکرد علمی و دانش‌بنیان کردن کلیه عرصه‌های خدمات، تولید محصولات و نحوه مدیریت اعلام کرد.

راهبرد بنیاد شهید و امور ایثارگران حرکت از بنگاه‌داری به سهامداری است

وی در مورد فعالیت‌های اقتصادی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: سازمان اقتصادی کوثر ۴۰ شرکت دارد که ۱۶ شرکت آن زیان‌ده است. برنامه سه ساله‌ای طراحی شده که در آن مشخص شده است که سازمان اقتصادی کوثر از کدام شرکت‌ها باید خارج شود و وضعیت کدام شرکت‌ها اصلاح شود.

قاضی‌زاده خاطرنشان کرد: درآمدهای بنیاد از سازمان‌های اقتصادی در سال ۱۳۹۹ کمتر از ۳۰۰ میلیارد بوده که با اقدامات صورت گرفته درآمد آن‌ها تنها در ۶ ماهه سال گذشته ۳۵۰ میلیارد تومان بوده که با پیش‌بینی‌های صورت گرفته این درآمد در سال آینده بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان است که به ساخت آسایشگاه‌ها و خانه‌های ایثار اختصاص خواهد یافت.

وی با تأکید بر اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران نباید بنگاه‌داری کند، افزود: بنیاد به عنوان سازمانی راهبردی و فرهنگی و اجتماعی تنها باید در جایی بنگاه‌داری کند که جامعه هدف به خدمات آن نیاز دارد مانند شرکت داروسازی و یا ارتز و پروتز و در سایر موارد راهبرد بنیاد شهید و امور ایثارگران حرکت از بنگاه‌داری به سمت سهامداری است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.