کد خبر : 226
تاریخ انتشار : یکشنبه 15 اسفند 1400 - 19:27

معاون تجارت و خدمات وزارت صمت:

برخورد با کلاهبرداری‌های رمز ارز وظیفه وزارت صمت نیست

برخورد با کلاهبرداری‌های رمز ارز وظیفه وزارت صمت نیست
معاون تجارت و خدمات وزارت «صنعت، معدن و تجارت»، گفت: پرونده تخلفات دو شرکت بازاریابی شبکه‌ای در آخرین جلسه کمیته نظارت بر فعالان صنفی فضای مجازی و بازاریابی شبکه‌ای مطرح و مجوز یکی از آنها تعلیق شد ولی جزو موارد تخلفات مطرح شده در کمیته، موضوع رمزارز نبود و مجوز شرکت مذکور، به دلایل دیگری تعلیق شد.

به گزرش خریدار، علیرضا شاه‌میرزایی گفت: اساساً وزارت صمت، مجوزی در زمینه انتشار یک رمزارز جدید و یا استفاده از رمزارزها در تبادلات پولی و مالی صادر نمی‌کند و موضوع «ماینینگ» که به عنوان استخراج شناخته می‌شود، یک موضوع کاملا متفاوت است.

وی افزود: شناسایی رمزارزهای جعلی و غیرقانونی و کشف کلاهبرداری سازمان یافته در حوزه رمزارز و برخورد با اینگونه کلاهبرداری‌ها یا معرفی کلاهبرداران این حوزه، جزو وظایف وزارت صمت نیست.

شاه‌میرزایی در پاسخ به این سؤال که دستگاه مسئول در حوزه رمزارز کیست، گفت: به طور روشن، هرگونه مقررات پولی و ارزی در کشور توسط بانک مرکزی ابلاغ می‌شود و رمزارز هم نوعی پول یا شبه پول است.

وی افزود: البته موضوع ماینینگ یا استخراج، تا جایی که صرفا استفاده از تجهیزات و برق برای تولید رمزارزهای مشهور دنیا با هدف ارزآوری باشد، یک فعالیت صنعتی تلقی می‌شود ولی هرگونه استفاده از رمزارزها در پرداخت‌ها و یا سرمایه گذاری‌های مالی، در حیطه وظایف صمت نیست به همین ترتیب، کشف و برخورد با رمزارزهای غیرقانونی نیز قاعدتا جزو وظایف وزارت صمت نیست و کار بانک مرکزی است که البته معمولا دستگاه‌های اطلاعاتی نیز در کشف پرونده‌های بزرگ کلاهبرداری ایفای نقش می‌کنند.

شاه‌میرزایی درخصوص تجمعاتی که اخیرا مال‌باختگان یک رمزارز غیرقانونی در کنار ساختمان‌های وزارت «صنعت، معدن و تجارت» برگزار کردند، گفت: با هموطنان عزیزی که در پرونده‌ای دچار خسارت شده‌اند همدردی می‌کنیم و تلاش آنان برای احقاق حق‌شان یک حق طبیعی است، ولی اینکه وزارت صمت را خطاب قرار داده‌اند، صرفا به دلیل آن بوده که متهمان این پرونده رمزارز، مالکین یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای دارای مجوز از این وزارتخانه هستند و لذا مال‌باختگان محترم خواستار تعلیق مجوز بازاریابی شبکه‌ای این شرکت بودند.

شاه‌میرزایی افزود: دستگاه قضایی در حال بررسی پرونده مذکور است و وزارت صمت نه در تشکیل پرونده و نه در رسیدگی‌های این پرونده، تاکنون مسئولیتی نداشته و دستگاه قضایی هیچ‌گونه دستور قضایی مبنی بر تعلیق یا ابطال مجوز این شرکت به وزارت صمت نداده است و اگر هرگونه همکاری مورد نیاز دستگاه قضایی یا اطلاعاتی باشد، قطعا دریغ نخواهیم کرد تا ریشه هرگونه کلاهبرداری در حوزه رمزارز از کشور کنده شود.

معاون تجارت و خدمات وزارت صمت، ضمن اشاره به وظایف کمیته نظارت بر فعالان صنفی در فضای مجازی و بازاریابی شبکه‌ای گفت: این کمیته ۷عضو دارد که از دستگاه‌های مختلف اطلاعاتی و انتظامی نیز در آن عضو هستند و ریاست و دبیرخانه آن با وزارت صمت است‌.

وی افزود: وظایف و اختیارات این کمیته در مقررات جاری کشور روشن است و البته معتقدیم تعداد جلسات و حجم فعالیت‌های نظارتی این کمیته در سال‌های اخیر، متناسب با رشد فعالیت‌های فضای مجازی و تجارت الکترونیکی در کشور نبوده و در دوره جدید، بنا بر تقویت این کمیته و فعالسازی آن داریم.

شاه‌میرزایی در پایان، ضمن تاکید مجدد بر اینکه تعلیق مجوز این شرکت بازاریابی شبکه ای که در جلسه چهارشنبه ۱۱اسفند به تصویب اکثریت اعضای کمیته رسید، مربوط به عدم رعایت مقررات بازاریابی شبکه‌ای بوده است، گفت: ضمن احترام به مال‌باختگان پرونده رمزارز و درک شرایط آنان که طبیعی است برای احقاق حقوق خود، تمام مسیرهای احتمالی را امتحان می‌کنند و نگران اطاله رسیدگی پرونده شکایت‌شان هستند، باید اعلام کنیم که طبق آیین نامه ها و مقررات موجود، وزارت صمت نمی‌تواند درخصوص پرونده رمزارز قضاوتی داشته باشد و یا دستوری درخصوص جبران خسارت‌های مالباختگان صادر کند. بنابراین بهتر است از دستگاه‌های مسئول در این زمینه پیگیری کنند.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.