کد خبر : 776
تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 فروردین 1401 - 10:32

کاهش ۲۰ درصدی معاملات مسکن در اسفندماه

کاهش ۲۰ درصدی معاملات مسکن در اسفندماه
تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران در اسفندماه سال ۱۴۰۰، به ۶ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۹.۹ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۹.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش خریدار به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، گزارش «تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در اسفندماه سال ۱۴۰۰» که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی منتشر شد.

میانگین قیمت مسکن در تهران ۳۵ میلیون تومان

براساس این گزارش در اسفند ۱۴۰۰، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۵ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان بود که حاکی از افزایش ۶.۲ درصدی نسبت به ماه قبل است.
همچنین این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۱۶ درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه اسفند ماه سال ۱۳۹۹ (معادل ۹۳.۷ درصد) به مراتب کمتر بوده و مبین کند شدن آهنگ رشد قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ است.
در میان مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران، بیش‌ترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷۷ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان به منطقه یک و کم‌ترین آن با ۱۶ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. این ارقام نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۱۲.۷ و ۳۶.۵ درصد افزایش نشان می‌دهند.

کاهش حدود ۲۰ درصدی معاملات در اسفندماه

تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران در اسفندماه سال ۱۴۰۰، به ۶ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۹.۹ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۹.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در اسفندماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که از مجموع ۶۸۳۴ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۲.۵ درصد بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. با این وجود سهم مذکور در مقایسه با اسفندماه سال قبل از آن حدود ۵.۹ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در گروه‌های “۱۱ تا ۱۵” و “بیش از ۲۰ “سال ساخت افزوده شده است.

همچنین توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اسفندماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۴.۳ درصدی از کل معاملات، بیش‌ترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۱۰ و ۲ به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۹.۵ و ۹.۳ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

خانه‌های زیر ۲ میلیارد ۴۲ درصد معاملات را به خود اختصاص داد

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده شهر تهران در اسفندماه سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که به لحاظ مساحت، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، سهمی معادل ۵۳.۱ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

همچنین ۵۸.۹ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کم‌تر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این ماه (۳۵ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان) معامله شده و ۴۲.۶ درصد از معاملات نیز به واحدهای مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۲ میلیارد تومان اختصاص داشته است.

افزایش ۵۰ درصدی اجاره‌بها در سال ۱۴۰۰

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در اسفندماه سال ۱۴۰۰ نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۴۵.۸ و ۵۰.۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن است. رشد ماهانه شاخص مزبور در اسفندماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب معادل ۰.۴ و ۱.۲ درصد است.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.