کد خبر : 2485
تاریخ انتشار : دوشنبه 26 اردیبهشت 1401 - 11:10

پرداخت 12 هزار میلیارد‌ ریال تسهیلات به‌ شرکت‌‌های دانش‌بنیان‌‌

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی با اشاره به ‌پرداخت 12 هزار میلیارد‌ ریال تسهیلات به‌ شرکت‌‌های دانش‌بنیان‌‌ در مورد مراجعه بدهکاران کلان بانکی بعد از اعلام اسامی ابربدهکاران گفت: بسیاری از این شرکت‌ها در حال مذاکره با بانک و تسویه حساب بدهی‌شان هستند.

به گزارش خریدار بخه نقل از  خبرگزاری فارس، محمدرضا فرزین بعدازظهر امروز در جمع خبرنگاران در حاشیه راه‌اندازی شعبه تخصصی شرکت‌های دانش بنیان‌ اعلام کرد: در سال گذشته به 687 شرکت دانش بنیان مبلغ 12 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کردیم و هم اکنون دو شعبه مخصوص برای مشاوره و ارائه خدمات و تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان در تهران راه‌اندازی شده است.

وی گفت: شرکت‌های دانش بنیان چون کسب و کار متفاوتی دارند در ابتدای کار با خطرات زیادی مواجه هستند اما بعد از اینکه به مرحله بلوغ رسیدند، ریسک و خطر آنها کاهش پیدا می‌کند اما قبل از آن نظام بانکی باید برای ارائه مشاوره و تامین مالی در کنار شرکت‌های دانش بنیان قرار گیرند، اغلب این شرکت‌ها از حسن شهرت برخوردار هستند و معمولا شرکت‌های ‌جوان هستند.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی اظهار داشت: هدف اصلی شعبه‌های تخصصی آنلاین پلاس این است که مشاوره و خدمات به شرکت‌های دانش بنیان ارائه کند و روش‌های تامین مالی متناسب با آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌ استفاده کند. برخی از این روش‌ها صندوق‌های خطرپذیر یا VC هستند و برخی نیز صندوق‌های CVC هستند و مراحل تکاملی روش تامین مالی برای این شرکت‌ها در نظر گرفته می‌شود.

به گفته فرزین شعبه‌های تخصصی آنلاین برای شرکت‌های دانش بنیان در حکم مشاوره و کمک به تامین مالی دارند و با الگوهای پویا برای تامین مالی مشارکت می‌کنند. قرار است رویه‌ها ساده، تخصصی و در زمان کوتاه باشد. در کشور ما ایده زیاد است اما تبدیل ایده به محصول تجاری باید بیشتر شود که این امر نیاز به تامین مالی دارد.

مدیرعامل بانک ملی این را‌‌‌‌‌‌‌‌ هم گفت که با توجه به گستردگی شعب خارج از کشور حتی تامین مالی ارزی هم برای شرکت‌های دانش بنیان انجام می‌شود.

وی در مورد کاهش شعب بانک ملی گفت: بانک ملی از 3200 شعبه به 2800 شعبه کاهش یافته، اما بانک ملی بالاخره باید در همه جای کشور حضور داشته باشد.

* افزایش مراجعه ابربدهکاران بانکی برای تسویه‌حساب

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در مورد مراجعه بدهکاران کلان بانکی بعد از اعلام اسامی ابربدهکاران گفت: مراجعه شرکت‌های بدهکار بزرگ بیشتر شده است، اما دقیق الان ندارم، اما بسیاری از این شرکت‌ها در حال مذاکره با بانک و تسویه حساب بدهی‌شان هستند.

* راه نجات اقتصاد کشور از طریق شرکت‌های دانش بنیان می‌گذارد

در این مراسم علیرضا دلیری، دستیار معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز گفت: راه نجات اقتصاد کشور از طریق شرکت‌های دانش بنیان می‌گذارد و عملکرد شرکت‌های دانش بنیان در اقتصاد مناسب بوده است. در کرونا یکی از مواردی که باعث مهار آن شد، استفاده از شرکت‌های دانش بنیان بود.

دستیار معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: ایران در تولید علم رتبه شانزده جهان را‌‌‌‌‌‌‌‌ دارد، اما در مرحله تبدیل علم به محصول شاخص خوبی در سال 2014 نداشتیم. رتبه ایران 120 بود که یکی از دلایل بالا بودن آن بروکراسی اداری و ضعف بستر حمایتی و فرایندهای سختگیرانه بود. خوشبختانه در چند سال گذشته شاخص ایران به رتبه 60 ارتقا یافته است.

دلیری اضافه کرد: نهاده‌های تامین مالی در اقتصاد شامل بازار پول، بازار سرمایه و بیمه‌ها هستند که برترین آن بانک‌ها بودند. از سال 92 که در معاونت علمی و فناوری حضور پیدا کردیم به هر بانکی که زنگ می‌زدیم، ابتدا می‌گفتند چه مبلغی می‌آورید تا به شرکت دانش بنیان وام بدهیم. چون این شرکت‌ها ریسک پذیر بودند و سرمایه‌گذاری در آن به سختی انجام می‌شد.

وی افزود: در حال حاضر بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان با هم مسابقه می‌گذارند. همچنین در فناوری‌های نوین فضایی شکل گرفته است که فین‌تک‌ها فعال شده‌اند و در زمینه دیجیتالی کردن فرایندها قدم‌های خوبی برداشته شده است. افق‌ آینده در اختیار فینتک‌ها و بعد از آن در اختیار لینتک‌ها قرار می‌گیرد.

دستیار معاونت معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: شعبه‌های بانک در دورترین نقطه‌ها هم باید همان خدمات و اطلاعاتی را‌‌‌‌‌‌‌‌ بدهند که یک شعبه در تهران ارائه می‌کند و معاونت علمی و فناوری آمادگی دارد در کنار شبکه بانکی از شرکت‌های دانش بنیان حمایت کند و می‌خواهیم با همکاری بانک مرکزی در سال تولید دانش بنیان خدمت تسهیل‌گرانه به شرکت‌های دانش بنیان ارائه کنیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.