کد خبر : 3155
تاریخ انتشار : دوشنبه 9 خرداد 1401 - 14:18

پاداش صرفه‌جویی برق ماهانه از 45 هزار تا 450 هزار تومان

پاداش صرفه‌جویی برق ماهانه از 45 هزار تا 450 هزار تومان
بررسی رویکرد تشویقی وزارت نیرو برای صرفه‌جویی برق بیانگر آن است که یک مشترک واقع در مناطق گرمسیری فرصت دارد تا با صرفه‌جویی 30 درصدی ماهیانه 450 هزار تومان پاداش کم‌مصرفی دریافت کند.

به گزارش خریدار،  رویکرد تشویق محوری وزارت نیرو در بخش برق اخیرا با یک اخبار جالب توجه همراه شد. بر این مبنا، وزیر نیرو اعلام کرد، به ازای هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی در مصرف برق با شرط استفاده زیر الگو، طی 4 ماه خرداد، تیر، مرداد و شهریور ماه سال 1401 معادل 500 تومان پاداش دارد.

بر این اساس پاداش‌های صرفه‌جویی شده از ابتدای خرداد ماه سال 1401 بر قبوض مشترکان لحاظ شده و اگر مشترکی علاوه بر پوشش کامل هزینه برق خود مبلغی را از صنعت برق بستانکار شود، می‌تواند از طریق نرم‌افزار برق ایران (برق من) نسبت به دریافت پاداش ویژه خود اقدام کند.

*پاداش صرفه‌جویی برق را از طریق نرم افزار برق من دریافت کنید

مشترکان صنعت برق می‌توانند، هم اکنون با مراجعه به نرم افزار برق ایران (برق من) از طریق پیوند گذاشته شده در (اینجا) نسبت به وارد کردن شناسه قبض خود و دریافت آخرین اطلاعات و جزئیات مصرف کسب اطلاع کرده و با استفاده از راهکارهای ساده صرفه‌جویی از طرح تشویقی ویژه وزارت نیرو در 4 ماه پیش رو استفاده کنند.

با توجه به این مسئله، محاسبه میزان پاداش دریافتی توسط مشترکان در مناطق مختلف می‌تواند از ابعاد پاداش‌های وزارت نیرو پرده‌برداری کند.

*چگونه از پاداش‌های صرفه‌جویی برق استفاده کنیم

در همین راستا، الگوی مصرف برق در کشور ما وابسته به شرایط آب وهوایی محتلف در 5 دسته رده‌بندی شده است که شامل مناطق عادی، گرمسیر یک، گرمسیر دو، گرمسیر سه و گرمسیر چهار می‌شود.

بر این اساس مطابق اطلاعات موجود در تارنمای شرکت توانیر، میزان الگوی مصرف رعایت شده در مناطق عادی معادل 300 کیلووات ساعت در ماه، در مناطق گرمسیر یک معادل 3000 کیلووات ساعت در ماه، در مناطق گرمسیر دو معادل 2000 کیلووات ساعت در ماه، در مناطق گرمسیر سه معادل 1000 کیلووات ساعت در ماه و در مناطق گرمسیر چهار معادل 400 کیلووات ساعت در ماه تعیین شده است.

با توجه به این موضوع و ثابت بودن نرخ صرفه‌جویی در هر یک از این مناطق، در صورتیکه مشترکان خانگی حاضر در هر منطقه با فرض اینک سال گذشته دقیقا معادل الگوی مصرف از انرژی برق استفاده کردند، با اقداماتی نظیر قراردادن دور کولر آبی از حالت تند به حالت کند، تعویض سیستم سرمایشی اسپیلت به کولر آبی، ساماندهی روشنایی و خاموش کردن تلویزیون زمان استفاده نکردن می‌توانند نسبت به صرفه‌جویی اقدام کرده و از پاداش قابل توجه کم مصرفی استفاده کنند.

*جزئیات فرصت پاداش صرفه‌جویی برق نسبت به مناطق مختلف

در این راستا مطابق جدول یک، کاهش مصرف برق توسط هر مشترک در مناطق یاد شده معادل مصارف عادی می‌تواند زمینه کسب پاداش‌های ارزنده برای مشترکان را مهیا کند.

جدول یک: متوسط مصرف یک واحد مسکونی در مناطق مختلف کشور را با در نظر گرفتن انواع تجهیزات متعارف برقی

 

 

بر اساس آمار، یک مشترک عادی تنها با حذف مصارف غیر ضرور و صرفه جویی 30 درصدی معادل 90 کیلووات ساعت نسبت به سال گذشته خود می‌توانند پاداش 45 هزار تومانی در هر ماه را کسب کند.

این میزان صرفه جویی در مناطق گرمسیر چهار رقم پاداش را به 60 هزار تومان می‌رساند. همچنین در مناطق گرمسیر سه پاداش با توجه به الگوی 1000 کیلووات ساعاتی برای 30 درصد صرفه‌جویی ماهانه رقم 150 هزار تومان برساند.

مناطق گرمسیر دو نیز زمینه کسب پاداش 300 هزار تومانی را برای صرفه‌جویی 30 درصدی در هر ماه برای مشترک به وجود می‌آورد.

در همین راستا، بیشترین زمینه فرصت برای کسب پاداش در مناطق گرمسیر یک وجود دارد. جایی که صرفه‌جویی 900 کیلووات ساعتی نسبت الگوی مصرف 3000 کیلووات ساعت زمینه کسب پاداش 450 هزار تومانی برای مشترکان را به وجود می‌آورد.

 

این مسئله در حالی است که با حذف مصارف غیر ضرور برق در مناطق گرمسیر یک مطابق جدول یک زمینه کاهش مصرف برق از 3000 کیلووات ساعت به 1635 کیلووات ساعت به راحتی قابل انجام بوده و می‌تواند زمینه کسب پاداش 682 هزار تومانی را در هر ماه مهیا کند.

به معنای دیگر یک مشترک ساکن در مناطق گرمسیر یک نظیر جنوب استان خوزستان با صرفه‌جویی و استفاده برق برای فعالیت‌های مشخص طی 4 ماه این قانون می‌تواند زمینه کسب پاداش 2 میلیون 730 هزار تومانی را برای خود مهیا کند.

*بازی دو سر برد دولت و مردم در زمینه پرداخت پاداش صرفه‌جویی برق

با توجه به جزئیات ذکر شده به نظر می‌رسد، فرصت صرفه‌جویی در مصرف برق فرصت بی‌نظیری است که مشترکان خانگی می‌توانند از آن استفاده کرده و از این طریق با یک تیر دو نشان زده و علاوه بر استفاده صحیح از انرژی برق از پاداش‌های قابل توجه دولت نیز استفاده کنند.

بر این اساس وزارت نیرو نیز با درک صحیح از شرایط انرژی کشور به جای پرداخت هزینه برای تولید برق و فشار به نیروگاه‌ها از طریق پرداخت پاداش زمینه جبران ناترازی تولید و مصرف برق را فراهم خواهد کرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.