کد خبر : 26943
تاریخ انتشار : دوشنبه 10 اردیبهشت 1403 - 13:28

وزیر نیرو وعده داد:

مشترکان خوش مصرف برق خودرو جایزه می گیرند

مشترکان خوش مصرف برق خودرو جایزه می گیرند
وزیر نیرو گفت: ۸۰ میلیون جایزه برای مشترکان خوش مصرف در نظر گرفتیم که از بین آن‌ها، بیش از ۱۰۰ خودرو به مشترکانی که به در مصرف برق صرفه جویی کنند اهدا خواهد شد.

وزیر نیرو گفت: ۸۰ میلیون جایزه برای مشترکان خوش مصرف در نظر گرفتیم که از بین آن‌ها، بیش از ۱۰۰ خودرو به مشترکانی که به در مصرف برق صرفه جویی کنند اهدا خواهد شد.

علی اکبر محرابیان امروز در حاشیه بازدید از کارخانه‌های گروه صنعتی مپنا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امسال دولت برنامه‌هایی را برای تشویق مشترکان خوش مصرف در دستور کار دارد، اظهار کرد: جوایز نقدی را برای مشترکان درنظر گرفته ایم که شامل اینترنت همراه، لوازم خانگی و خودرو می شود.

وی در پاسخ به سوال ایسنا، در خصوص ناترازی برق، گفت: در طی عملکرد دولت سیزدهم با اقدامات خوبی که صورت گرفت ۸۵۰۰ مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه شد.

وزیر نیرو با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه مدیریت مصرف برق گفت: با استفاده از تجارب سال گذشته تلاش کردیم تا مدل مدیریت مصرف متفاوتی را ارائه دهیم؛ سال گذشته شعار ما این بود که مدیریت مصرف باید یک عمل فرهنگی و اقتصادی باشد و با همکاری مردم توانستیم تامین برق پایدار را داشته باشیم.

محرابیان اضافه کرد: در چارچوب مدیریت مصرف طرح پاداش صرفه‌جویی به مشترکان دادیم و امسال نیز پیش‌بینی شده تا برنامه‌های متنوعی را در این بخش داشته باشیم تا مشترکان در بخش‌های مختلف با حضور در این برنامه به رفع ناترازی کمک کنند و از پاداش صرفه‌جویی نیز بهره‌مند شوند.

وی با بیان این‌که مسابقات متنوعی را در همین راستا در نظر گرفته‌ایم، به عبارتی سطح دانش و آگاهی را افزایش خواهیم داد و با حضور در این مسابقات جوایز نفیسی پیش‌بینی شده که تعداد این جوایز به ۸۰ میلیون می‌رسد.

وزیر نیرو در تشریح این جزییات گفت: جوایز متعددی را در نظر گرفته‌ایم که شامل جوایز خرد همچون هدیه اینترنت و حتی خودرو می‌شود. در واقع پیش‌بینی کرده‌ایم چند صد خودرو به مشترکان خوش مصرف داده شود، علاوه بر این جوایز دیگری همچون لوازم برقی کم مصرف و لوازم مدیریت مصرف پیش‌بینی شده است.

به گفته محرابیان این طرح برای افراد مختلف، کودکان، نوجوانان و به ویژه بانوان که نقش ویژه‌ای در مدیریت مصرف دارند تعریف شده است و امیدواریم با این برنامه بتوانیم در مدیریت مصرف اقدامات خوبی را انجام دهیم.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره میزان ناترازی در صنعت برق اظهار کرد: امسال در حوزه مدیریت مصرف برنامه جامعه‌ای را در نظر گرفته‌ایم و تجارب خوبی را نیز در این حوزه داریم و مهم‌ترین اقدام این است که اوج مصرف بخش‌های مختلف را از یکدیگر جدا کنیم و برنامه‌های مدیریتی را برای بخش‌های مختلف در نظر بگیریم.

وزیر نیرو با بیان این‌که تولید در بخش صنعت تابع تولید انرژی است، تصریح کرد: انرژی مورد نیاز صنایع را با مدیریت تامین خواهیم کرد.

وی با بیان این‌که سال گذشته در حوزه صنعت شرایط خوبی را رقم زدیم، به طوری که میزان برقی که در تابستان برای صنایع تامین شد، برای اولین‌بار در صنعت برق از میزان برق خانگی افزایش پیدا کرد، گفت: امسال نیز در تلاش هستیم در بخش صنعت شرایطی را رقم بزنیم که برق این بخش تامین شود. طبق قانون قرار شده که صنایع نسبت به احداث نیروگاه اقدام کند. از ابتدای دولت سیزدهم تفاهم‌نامه‌ای را با وزارت صنعت، معدن و تجارت در همین راستا منعقد کردیم و تاکنون نیز پنج واحد به بهره‌برداری رسیده است.

محرابیان با بیان این‌که طی ماه‌های آینده نیز چندین واحد به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: براساس قانون این نوع صنایع باید نیروگاه‌ را وارد مدار کند و در صورت کسری برق تامین برق آنها در اولویت آخر قرار می‌گیرد. این موضوع بدین معناست که اگر صاحبان صنایع انرژی‌بر اقدام به احداث نیروگاه نکنند، دچار مشکل می‌شوند لذا لازم است هرچه سریع‌تر این موضوع را در اولویت اقدامات خود قرار دهند.

به گفته وزیر نیرو اگر یک صنعت اقدام به احداث نیروگاه کند نرخ تولید برق و سود تولید آن چه بسا از سود تولید عادی آن صنعت بیشتر می‌شود و این بدین معناست که صنعت برق با تقاضای فعالان اقتصادی مواجه شده است.

کاهش ناترازی برق در صورت همکاری مشترکان

وی با بیان این‌که براساس برنامه ریزی‌هایی که در نظر گرفته‌ایم، اگر مشترکان مانند سال‌های قبل همکاری کنند و میزان مصارف مازاد خود را کاهش دهند، صنایع نیز طبق برنامه پیش بروند، میزان ناترازی را کاهش می‌دهیم، اظهار کرد: میزان ناترازی بستگی به این دارد که شرایط را چه طور محاسبه کنیم، اگر مدیریت مصرف داشته باشیم ناترازی زیادی نداریم ضمن این‌که کشورها نیروگاه‌ها را برای تولید اقتصادی تنظیم می‌کنند و اگر مدیریت مصرف را در نظر بگیریم میزان ناترازی تا حد زیادی کاهش می‌یابد و می‌توانیم بدون مشکل تابستان را پشت سر بگذاریم.

افزایش میزان واردات برق در سال جاری

محرابیان با اشاره به سیاست وزارت نیرو برای واردات در سال جاری بیان کرد: سیاست ما مبادله حداکثری برق است به طوری که در زمان کمبود برق اقدام به واردات و در زمان مازاد برق اقدام به صادرات برق می‌کنیم.

وزیر نیرو با بیان این‌که براساس آمار سال گذشته طی ۳۶۵ روز ۸۰ درصد برق را صادر و ۲۰ درصد برق را وارد کردیم، واردات برق برای زمان اوج مصرف انجام می‌شود، تصریح کرد: طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته میزان واردات برق امسال افزایش پیدا می‌کند و تلاش می‌کنیم در تابستان از تمام ظرفیت برای واردات استفاده کنیم.

لزوم تامین اعتبار از صندوق توسعه ملی

وی درباره وضعیت تامین اعتبار از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های صنعت برق اظهار کرد: صندوق توسعه ملی مسئول تامین منابع مالی طرح‌هایی است که موجب توسعه ملی می‌شود. با توجه به این‌که توسعه ملی تابع تامین انرژی است می‌بایست در صنعت برق سرمایه‌ گذاری شود چرا که توسعه صنایع وابسته به این مساله است.

به گفته وزیر نیرو مهم‌ترین وظیفه صندوق توسعه ملی بر مبنای قانون و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری تامین منابع مالی نیروگاهی کشور است. ما در تعیین سهم نقشی نداریم و هر نیروگاهی که مطالعات اقتصادی را تحویل بانک دهد و مورد تایید واقع شود می‌بایست تامین مالی آن انجام شود.

نقش ویژه مپنا در ساخت نیروگاه و تامین قطعات

محرابیان با اشاره به نقش ویژه و عمده گروه مپنا در ساخت نیروگاه در تامین خدمات تصریح کرد: بهره‌برداری از آخرین حلقه نیروگاهی کشور امروز رقم خورد چرا که تمام اجزا و قطعات نیروگاهی به ویژه در بخش گاز و سیکل ترکیبی به طور کامل در داخل کشور تامین می‌شد و یک جزئی نقص داشتیم که سیستم راه‌اندازی ژنراتور گاز بود که آن هم امروز توسط مپنا تامین شد.

وی اضافه کرد: با تولید این ژنراتور که در دو نیروگاه نصب شده، می‌توانیم ادعا کنیم که نیروگاه‌ها به طور کاملا ایرانی ساخته می‌شوند و حتی برخی از کشورها نیز به دنبال خرید این تجهیز هستند.

۸۵۰۰ مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده شد

وزیر نیرو با بیان این‌که تاکنون بیش از ۸۵۰۰ مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده شده است، تصریح کرد: میزان ناترازی و میزان نیاز بیش از این عدد است لذا پروژه‌هایی را برنامه ریزی کرده‌ایم که به واسطه آنها بتوانیم تابستان را پشت سر بگذاریم. البته باید توجه کرد که تامین مالی پروژه‌ها ضرورت دارد و لازم است که صندوق توسعه ملی به این موضوع توجه داشته باشد، امیدواریم با تغییراتی که در این صنعت رخ خواهد داد منابع کشور در مسیر توسعه واقعی قرار بگیرد.

محرابیان با بیان این‌که مهم‌ترین نیاز امروز کشور رفع ناترازی انرژی است، تصریح کرد: سرمایه‌ گذاری در بخش انرژی به معنای سرمایه‌ گذاری در افزایش تولید، افزایش رفاه و رفع نیازهای کشور است، امیدواریم با تغییر رویکرد در این حوزه بتوانیم اقدامات گسترده‌ای را انجام دهیم.

به گفته وزیر نیرو در طی سه سال اخیر با برنامه ریزی‌هایی که جهت رفع نیاز کشور داشتیم، تلاش کردیم که با کمترین اثرات منفی ناترازی را پشت سر بگذاریم. در سال ۱۴۰۱، ۱۰۰ اقدام، در سال ۱۴۰۲، ۱۴۰ اقدام و برای سال ۱۴۰۳، ۱۸۰ اقدام در این حوزه تعریف شده است.

وی اظهار کرد: در بخش نیروگاهی نصف پروژه‌ها سنکرون شده و الباقی نیز طی سه ماه آینده به شبکه سنکرون خواهد شد ضمن این‌که اقداماتی نیز برای ارتقاء توان نیروگاه‌های موجود نیز انجام شده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.