کد خبر : 2377
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 اردیبهشت 1401 - 14:06

لزوم ایجاد پلتفرم‌های امن و کم‌هزینه برای معاملات خودرو

لزوم ایجاد پلتفرم‌های امن و کم‌هزینه برای معاملات خودرو
سرپرست اداره کل برنامه ریزی و راهبردنگاری معاونت راهبردی قوه قضاییه گفت: باید برای معاملات خودرو پلتفرم ها و زیرساخت‌های امن، با کیفیت و کم هزینه را ایجاد کنیم.

به گزارش خریدار به نقل از خبرگزاری فارس؛ محمد طاهری نژاد، سرپرست اداره کل برنامه ریزی و راهبردنگاری معاونت راهبردی قوه قضاییه در نشست نحوه استفاده از ظرفیت پلتفرم های معاملات خودرو در کاهش پرونده‌ها ی قوه قضاییه‌ اظهار کرد: توسعه ابزارهای آی تی و فناوری ها به طور جدی مدل های حکمرانی را در کشورها متحول کرده است.

طاهری نژاد گفت: در کشور نیز حضور پررنگ زیست بوم فناوری، استارت‌آپ ها، انواع شرکت های دانش بنیان و پلتفرم‌های آی تی در نقش حاکمیت خیلی پررنگ بوده و طی این سال‌ها با نقش آفرینی زیست بوم فناوری بسیاری خدمات با کیفیت‌ و هزینه بسیار پایین‌تر عرضه می‌شود .

وی افزود: پیگیری سند تحول توسط رئیس قوه قضاییه ما را به این نقطه می رساند که بحث تحول در قوه قضاییه جدی است.

طاهری نژاد بیان کرد: یکی از چالش های جدی که در سند تحول مدنظر قرار گرفته است، شناسایی ریشه های شکل گیری جرایم ، دعاوی و پرونده ها در دستگاه قضایی است. برای رفع این چالش باید راهبردها و راهکارهایی در نظر گرفت که یکی از آنها هوشمند سازی شناسایی ریشه های شکل گیری جرایم و استفاده از ظرفیت‌های بیرون از قوه قضاییه است.

وی گفت: یکی از مهمترین ارکان محیط کسب و کار کشور ضمانت اجرای قراردادها بوده که در نظام قضایی کشور به طور جدی مسئولیت آن بر عهده قوه قضاییه است به منظور اینکه ضمانت اجرای قراردادها بین آحاد مختلف جامعه افزایش پیدا کند باید رویکردهای نوین حکمرانی قضایی در قوه قضاییه توسعه یابد.

طاهری نژاد اظهار کرد: باید برای معاملات خودرو پلتفرم ها و زیرساخت‌های امن، با کیفیت و کم هزینه را ایجاد کنیم زیرا بخش زیادی از مشکلاتی که در قوه قضاییه مطرح می‌شود مربوط به پرونده های کیفری و جرایم مختلف از جمله انواع کلاهبرداری و انواع اختلافات در دعاوی است.

در ادامه نشست مهدی امیری، معاون مدیرکل نظارت بر فضای مجازی دادستانی کل کشور اظهار کرد: مسائلی در بحث معاملات خودرو و فروش کالا در سایت های آگهی وجود دارد که بخشی از آن کلاهبردارانی است که کالایی ندارند ولی اقدام به فروش کالا می کنند و چون هزینه پیگیری جرایم سایبری برای افراد قابل توجه است بنابراین بسیاری از مواقع اشخاص مسیر قضایی را انجام نمی‌دهند.

وی افزود: مساله دیگر فروش کالاهای سرقتی است و اشخاص با استفاده از هویت های مجهول اقدام به فروش اموال سرقتی از جمله خودرو می کنند.

امیری در ادامه بیان کرد: مسئله دیگر قیمت سازی و اخلال در بازار است به طوری که اشخاص به صورت سازمان یافته تقاضای کاذب با قیمت‌های بالا ایجاد و بازار را تحریک می کنند که این امر منجر به اخلال در نظام اقتصادی کشور می‌شود که مجازات های سنگینی برای این اخلال در نظر گرفته شده‌است.

معاون مدیرکل نظارت بر فضای مجازی دادستانی کل کشور بیان کرد: در این نشست می‌توانیم بحث حوزه موجودیت هایی که در سیستم فروش آنلاین وجود دارد را مطرح کنیم که این موجودیت شامل موجودیت کالا و عنصر خریدار و فروشنده است به طوری که کاربر و کالا باید احراز هویت و اعتبار سنجی شوند و این موضوع به کاهش جرم کمک می‌کند.

وی در ادامه گفت: بهترین راهکار این است که یک سرویس اعتبارسنجی داشته باشیم تا موجودیت ها از این طریق مشخص شود.

گفتنی است که در این نشست سنگ پورمدیر بخش کارشناسان دادگستری، اسکندری سرپرست معاونت پیشگیری از جرایم قوه قضاییه، امیری معاون مدیرکل نظارت بر فضای مجازی دادستانی کل کشور، مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، رزاقی معاون پیگیری ماموریت های تحولی مرکز تحول قوه قضاییه، هاشمی معاون ای تی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و انواع پلتفرم‌هایی که عموماً در حوزه معاملات خودرو فعالیت دارند حضور داشتند و نقطه نظرات، پیشنهادات و مشکلات در حوزه معاملات خودرو را مطرح کردند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.