کد خبر : 958
تاریخ انتشار : شنبه 20 فروردین 1401 - 14:47

صدور ضوابط عملیاتی شدن ساز و کار تهاتر میان ایران و پاکستان

صدور ضوابط عملیاتی شدن ساز و کار تهاتر میان ایران و پاکستان
وزارت بازرگانی پاکستان در اقدام نهایی برای تقویت تجارت دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران قانون و ضوابط عملیاتی کردن «سازوکار تهاتر» میان دو کشور را صادر کرد.

به گزارش خریدار به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، پیرو گفت‌وگو‌های وزیر صمت و پیگیری‌ سازمان توسعه تجارت ایران، وزارت بازرگانی پاکستان در اقدام نهایی برای تقویت تجارت دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران، قانون و ضوابط عملیاتی شدن «ساز و کار تهاتر» میان دو کشور را صادر کرد. براین اساس اکنون تبادل رسمی تجارت با ایران با بهره‌گیری از مکانیزم تهاتر امکان‌پذیر است.

با توجه به اهمیت استفاده از چارچوب تهاتر به عنوان ابزاری برای تقویت تجارت بین دو کشور در نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان که در آبان ماه سال گذشته به میزبانی سازمان توسعه تجارت ایران در تهران برگزار شد، دو کشور برای ایجاد زیرساخت‌های تجارت تهاتر توافق کردند.

براساس سند یادداشت تفاهم اجلاس یاد شده، روسای هیئت‌های ایرانی و پاکستانی توافق کردند الزامات تهاتر بین دو کشور را تامین کنند و تصویب تجارت تهاتری با ایران توسط پاکستان نیز در پی همین گفت‌وگوها انجام شده است.

در آبان ماه سال گذشته، عبدالرزاق داوود مشاور نخست وزیر پاکستان و هیئت همراه، برای برگزاری نهمین اجلاس مشترک تجاری به تهران سفر کردند و در دیدار با هیئت ایرانی و پس از گفت‌وگوی کارشناسی، متن تفاهم‌نامه اجلاس میان وزیر صنعت، معدن و تجارت و مشاور نخست وزیر پاکستان امضا شد. اکنون به منظور اجرای تهاتر، دو طرف باید چارچوب‌های عملیاتی را تبادل کنند.

در 11 ماهه سال گذشته، تجارت دو جانبه به هزار و 500 میلیون دلار رسید که سهم ایران از این رقم نزدیک به هزار و 200 میلیون دلار بوده است. در مدت یاد شده، صادرات ایران به پاکستان 25 درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد داشته است.

در مقابل در 11 ماهه سال گذشته حدود 300 میلیون دلار از پاکستان واردات داشتیم که بیش از 58 درصد رشد داشته است.

انتظار می‌رود با گشایش جدید در تجارت میان ایران و پاکستان، ضمن کاهش هزینه‌های تجاری بین دو کشور شاهد رشد تجارت دو جانبه نیز باشیم.

ایران و پاکستان به عنوان دو اقتصاد مکمل می‌توانند به خوبی از مکانیز تهاتر برای تسهیل و تقویت مناسبات تجاری و اقتصادی دو جانبه بهره‌برداری کنند.

بررسی‌های تجاری نشان می‌دهد، ایران بیش از 16 میلیارد دلار ظرفیت صادراتی به پاکستان دارد. در کنار بکارگیری مکانیزم تهاتر، ایران و پاکستان برای تجدید برنامه همکاری استراتژیک تجاری پنج ساله نیز توافق کرده‌اند که انتظار می‌رود همچون تهاتر در آینده نزدیک در پاکستان به تصویب برسد.

اکنون گفت‌وگوهای تجارت آزاد نیز بین دو کشرو در جریان است و در مجموع دو کشور تلاش دارند با ایجاد زیرساخت‌های حقوقی مناسب، مبادلات خود را در میان مدت به پنج میلیارد دلار افزایش دهند.

قابل توجه است که مصوبه تهاتر روز پنج شنبه 18 فروردین که از سوی وزارت بازرگانی پاکستان صادر شده، با توجه به توافقات اجلاس نهم تجاری ایران و پاکستان، تفاهم‌نامه تهاتر اتاق‌های بازرگانی زاهدان و کویته را به عنوان نخستین گام در به کارگیری تهاتر در تجارت دو کشور، مورد تایید قرار داده است.

مقرر است با اجرای موفق تهاتر بین اتاق‌های بازرگانی یاد شده به عنوان نمایندگان ایران و پاکستان، این راهکار تجاری در سطح گسترده‌تری به کار گرفته شود.

براساس مقررات ارزی پاکستان، تهاتر به صورت یک رویه تجاری در آن کشور تاکنون قابل انجام نبوده است، اما با مصوبه اخیر دولت پاکستان، تهاتر پاکستان با ایران و با محوریت اتاق‌های بازرگانی زاهدان ایران و کویته پاکستان، مجاز شده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.