کد خبر : 3366
تاریخ انتشار : دوشنبه 16 خرداد 1401 - 19:02

تعیین سقف ۳برابری برای افزایش مالیات مؤدیان

تعیین سقف ۳برابری برای افزایش مالیات مؤدیان
رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان "حداقلی برای مالیات‌ها تعیین شده است و از سوی دیگر سقف افزایش را ۳برابر این حداقل تعیین کردیم"، گفت: نسبت به سال گذشته همه ضرایب مالیاتی مربوط به اصناف نصف شده است.

به گزارش خریدار به نقل از خبرگزاری تسنیم، «داوود منظور» رئیس سازمان امور مالیاتی در خصوص گلایه اصناف در مورد افزایش شدید مالیات‌ها براساس اطلاعات دریافتی سازمان از دستگاه‌های کارتخوان (بعضاً تا 108 برابر) گفت: ما برای هر کدام از مؤدیان، یک سقف سه‌برابری نسبت به حداقل تعیین‌شده در نظر گرفتیم، به‌طور مثال اگر کسی در گذشته 25 میلیون تومان مالیات پرداخت می‌کرده است، براساس تراکنش‌ها، اطلاعات فروش و خریدی که ما از مؤدی در سامانه‌ها ثبت کردیم، حداکثر مالیات مؤدی برابر 75 میلیون تومان خواهد شد.

وی در ادامه گفت: براساس جلسه‌ای که با اصناف داشتیم و گلایه‌هایی که بیان شد، اصلاحاتی در سامانه سازمان امور مالیاتی طی چند روز اخیر انجام شده است. طی روز گذشته 100 هزار نفر را داشتیم که مالیات‌های خود را پرداخت کردند.

رئیس سازمان امور مالیاتی تأکید کرد: افزایش شدید تشخیص مالیات‌ها که طی روزهای ابتدایی رخ داد، به این دلیل بود که ما سقفی برای رشد مالیات‌ها تعیین نکرده بودیم و تمام تراکنش‌ها را مبنای محاسبات قرار دادیم. هرچند رئیس اتاق اصناف نیز ذکر کرد که “کسب‌وکار و خریدوفروش انجام شده است اما آمادگی نداریم که ناگهان به‌جای یک‌میلیون تومان، پنجاه میلیون تومان مالیات پرداخت کنیم.”

وی گفت: به‌روی تراکنش‌های بانکی مالیات دریافت نمی‌کنیم، به این معنا که شما ممکن است پولی به کسی داده باشید، چک کشیده باشید یا قرضی داشته باشید، در نتیجه ما اصلاً بر عملیات تراکنش بانکی مالیات محاسبه نمی‌کنیم، آنچه مبنا قرار گرفته است ورودی به دستگاه‌های کارتخوان است. واریز به کارتخوان به‌معنای فروش و درآمد است.

منظور با بیان اینکه “با وجود این، برای آنکه مراعات اصناف را کنیم و بتوانیم رضایت مؤدیان را نیز تأمین کنیم برای افزایش مالیات‌ها سقف تعیین کردیم”، گفت: حداقلی برای مالیات‌ها تعیین شده است و از سوی دیگر سقف افزایش را سه‌برابر این حداقل تعیین کردیم، کسانی که اعتراضی در این خصوص دارند می‌توانند اظهارنامه ارائه کنند.

وی در خصوص ضرایب مالیاتی اصناف گفت: نسبت به سال گذشته همه ضرایب نصف شده است. به‌روی مالیات‌ها نیز برای همه مؤدیان سقف تعیین شده است تا مالیات‌ها از یک ضریبی بیشتر افزایش پیدا نکند. مؤدیان می‌توانند وارد سامانه شوند و اطلاعات را مجدداً بررسی کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.