کد خبر : 3496
تاریخ انتشار : چهارشنبه 18 خرداد 1401 - 10:55

تشریح شیوه نفوذ سارقان به ‌صندوق امانات بانک ملی

تشریح شیوه نفوذ سارقان به ‌صندوق امانات بانک ملی
عضو هیأت مدیره بانک ملی گفت: سارقان در ایام تعطیل اخیر، با استفاده از ابزارهای پیشرفته مانند دستگاه برش و فرز وارد ساختمان بانک ملی شعبه دانشگاه تهران شدند و از 162 صندوق امانات بانک، سرقت کردند.

به گزارش خریدار ، حسن مونسان عضو هیأت مدیره بانک ملی امروز درباره سرقت اخیر از صندوق امانات بانک ملی شعبه دانشگاه تهران علام کرد: سرقت از صندوق‌های امانات اجاره‌ای بانک ملی شعبه دانشگاه تهران در ایام تعطیلات انجام شد و از یک‌هزار صندوقی که در شعبه داشتیم 162 صندوق مورد سرقت افراد سارق قرار گرفت.

وی افزود: در حال حاضر بخش‌های نظامی، انتظامی و امنیتی وارد عمل شده‌اند و امروز هم مالباختگان را دعوت کردیم که شناسایی اموال داشته باشند و به موضوعات و مسائل آنها رسیدگی کنیم.

عضو هیأت مدیره بانک ملی در تشریح اینکه سارقان چگونه وارد شعبه شده‌اند؟ توضیح داد: موضوع نحوه ورود توسط مراجع انتظامی در حال بررسی است. دوربین‌های اطراف محل بررسی‌ و کنترل‌های تخصصی انجام می‌شود، اما سارقان با ابزارها و امکانات پیشرفته‌ای که داشته‌اند، توانسته‌اند به شعبه ورود کنند و از ابزارهای پیشرفته مانند دستگاه برش و فرز استفاده کرده و وارد ساختمان شدند و متأسفانه اتفاق ناگوار سرقت را رقم زده‌اند.

مونسان گفت: یک‌هزار صندوق امانات در شعبه وجود دارد، اما صندوق‌هایی که به صورت اجاره در اختیار مردم قرار داشته، 250 صندوق بوده که از این رقم 162 صندوق مورد سرقت قرار گرفته است و صندوق‌ها را با دیلم و وسایلی دیگر شکسته‌اند و هر کدام از صندوق‌ها که پُر بوده را خالی کرده‌اند. همه صندوق‌ها آسیب نخورده، اما بخش عمده‌ای از صندوق‌ها آسیب دیده‌اند. همچنین برخی از صندوق‌ها پُر بودند، اما نتوانستند آنها را خالی کنند. حدود 70 تا 80 صندوق امانات با وجود این که پُر بودند، اما سارقان نتوانستند آنها را خالی کنند، ولی موفق شدند 162 صندوق را تخلیه کنند.

وی در پاسخ به این گفته که بالاخره ‌خالی کردن صندوق‌ها زمان‌بر است و سارقان چگونه موفق به انجام این کار شده‌اند،‌ گفت: بله. اما با ابزارهای پیشرفته‌ای که در اختیار داشتند این کار را کرده‌اند، البته باید پلیس در این زمینه نظر بدهد و در تخصص من نیست، اما با اطلاعاتی که گرفتیم با ابزارهای پیشرفته صندوق‌ها را خالی کرده‌اند.

عضو هیأت مدیره بانک ملی در مورد پیگیری از مالباختگان بیان کرد: برخی از آنها مطلع شدند و ما وارد عمل شده‌ایم. مراجع امنیتی، انتظامی و قضایی هم وارد دستور کار شده‌اند. صورت‌برداری از اموال مردم انجام شده است. سعی شده است آثار به جای مانده از جرم را در اختیار بخش انتظامی و امنیتی قرار دهیم.

مونسان اظهار داشت: با توجه به اینکه بانک ملی‌ رسالتی که دارد به تمام افرادی که صندوق امانات را در اجاره داشته‌اند، از دیروز ‌تماس گرفته‌ایم که حضور پیدا کنند و خوداظهاری اموال داخل صندوق را داشته باشند که محتوای صندوق چگونه بوده است.

وی در مورد جبران ضرر و زیان مردم عنوان کرد: ما بیانیه رسمی در سایت بانک ملی قرار دادیم و خسارت همه مالباختگان با نظارت مقام قضایی توسط بانک ملی پرداخت خواهد شد.

عضو هیأت مدیره بانک ملی در مورد اینکه پلیس اعلام کرده این جرم احتمالاً با همکاری برخی افراد انجام شده اظهار داشت: این مسئله در بیانیه پلیس بوده است، اما تمام همکاران شعبه ما حضور دارند و هیچکس غایب نیست. رسیدگی به صورت کامل انجام می‌شود، اگر در درون سازمان خلاء‌هایی وجود داشته باشد، با آن برخورد می‌شود.

مونسان در مورد اینکه صندوق‌های امانات مجهز به سیستم امنیتی هستند، گفت:‌در عین حال تیم سارقی که وارد بانک شده‌اند از افراد متخصص، متبحر و کار کشته بوده‌اند که توانسته‌اند سیستم‌های امنیتی را از کار بیندازند و متأسفانه عمل سرقت را انجام دهند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.