کد خبر : 1007
تاریخ انتشار : یکشنبه 21 فروردین 1401 - 11:28

تخریب سرزمینی عامل هجوم ریزگردها به پایتخت

تخریب سرزمینی عامل هجوم ریزگردها به پایتخت
مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی کشور پدیده ریزگرد را همانند فرونشست پدیده‌ای ناشی از "تخریب سرزمینی" دانست و گفت: ایران علاوه بر مواجه بودن با ۳۵ کانون ریزگرد داخلی، تحت تأثیر چشمه‌های ریزگرد کشورهای پیرامونی نیز قرار دارد و امسال علاوه بر کاهش بارندگی و خشک‌سالی ادامه‌دار، با پدیده ریزگرد نیز روبه‌رو هستیم و تابستان امسال خشک‌سالی بیشتری را تجربه خواهیم کرد که زاییده تغییر اقلیم است.

به گزارش خریدار به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، رضا شهبازی موضوع گردوغبار را همانند پدیده فرونشست، یک مسئله چندوجهی و مؤلفه‌ای از تخریب سرزمین دانست و افزود: این پدیده‌ها، پیامدهای فرآیندهایی بانام “تخریب سرزمینی” است، زیرا وقتی مؤلفه‌های شکل‌گیری یک سرزمین به هم می‌ریزد، ما را با شرایط جدیدی روبه‌رو می‌کند

وی ادامه داد: ذرات گردوغبار کمتر از ۷ تا ۸ میکرون و بیشتر کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است، این ذرات قابلیت انتقال بالا دارند؛ از این رو هر کاری که بخواهیم در رابطه با کنترل و مهار ریزگردها اجرایی کنیم، باید به خاطر داشته باشیم که باید محیط پیرامونی خود را بشناسیم و بدانیم که کدام مناطق قابلیت گسیل ریزگرد را دارند.

شهبازی، مناطق مستعد ریزگرد را مناطقی توصیف کرد که مسطح هستند و جریان باد قابلیت جولان در این مناطق را دارند، ضمن آنکه این مناطق از رسوبات ریزدانه پوشیده شده است.

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی، نامناسب بودن پوشش گیاهی را از دیگر ویژگی‌های مناطق مستعد ریزگرد عنوان کرد و ادامه داد: این مجموعه زمانی که تحت تأثیر بادهایی با سرعت بالا قرار گیرند، ذرات گردوغبار را پراکنده می‌کنند و این در شرایطی است که کشور ایران از حدود ۳۵ هزار کیلومترمربع چشمه‌های تولید گردوغبار داخلی برخوردار است و مرز این چشمه‌های ریزگرد بسته به فصل و این‌که چه میزان رطوبت جذب می‌کند، متغیر است.

وی مرز چشمه‌های ریزگرد را در حال افزایش دانست و یادآور شد: دست‌کم ۱۰ برابر مساحتی که در ایران چشمه ریزگرد داریم در کشورهای اطراف ایران نیز پراکنده‌شده است، به‌گونه‌ای که ایران تحت تأثیر ریزگردهای کشورهایی مانند عراق، سوریه، اردن، عربستان و در برخی مواقع کویت قرار می‌گیرد و این همان پدیده‌ای است که در کشور از روز جمعه تجربه‌شده است.

شهبازی با بیان این‌که چشمه‌های تولید گردوغبار از منطقه مشترک در عراق، سوریه، اردن و شمال عربستان وارد جو شده است، اضافه کرد: علاوه بر این کشورها، ایران همچنین تحت تأثیر ریزگردهای کشورهای افغانستان، ترکمنستان و حتی بخش‌هایی از روسیه و آذربایجان نیز قرار دارد.
وی تأکید کرد: بنابراین هر اقدامی در داخل کشور اگر با هماهنگی کشورهای پیرامونی خود نباشد، تنها ۱۰ درصد در کاهش آلودگی هوای ناشی از ریزگردها اثر خواهد داشت و همچنان ۹۰ درصد اقدامات بی‌اثر می‌ماند.

شرایط کشورهای پیرامونی در زمینه منابع آبی
شهبازی در ادامه به بیان وضعیت کشورهای پیرامونی ایران در زمینه دسترسی به منابع آبی پرداخت و گفت: متأسفانه این کشورها به‌ویژه کشورهای غرب و شرق ایران کشورهایی هستند که به نظر می‌رسد از نظر شرایط اقتصادی و ثبات سیاسی در وضعیت مناسبی قرار ندارند و این امر همکاری با آن‌ها را مشکل می‌کند.

وی اضافه کرد: اکنون ۷۰ تا ۸۰ درصد از منابع آبی کشورهای عراق و سوریه وابسته به کشور ترکیه است و از سوی دیگر ترکیه پروژه‌های سدسازی بزرگی را در دستور کار خود قرار داده است.

خشک‌سالی بیشتر پیش‌روی ما
شهبازی عنوان کرد: سال گذشته و امسال خشک بوده و خواهد بود و به نظر می‌رسد که چشم‌انداز خوبی برای تابستان امسال از نظر منابع آبی و پیامدهای خشک‌سالی و طوفان‌های ریزگرد، وجود ندارد و چشمه‌های ریزگرد خارجی نیز کشور را تحت تأثیر قرار خواهند داد.

جولان ریزگرد در پایتخت
مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی به وقوع طوفان ریزگرد در تهران اشاره کرد و افزود: وقوع این طوفان‌ها در تهران کم‌نظیر نیست و در گذشته نیز آن را تجربه کرده بودیم، اما این‌که تهران به این اندازه از آلودگی رسیده، پدیده بی‌نظیری است.
وی ادامه داد: در این پدیده، حجم آلودگی ریزگردها و غبار، آن‌قدر زیاد بوده که حجم آن حتی در مسیر طولانی‌ای که جریان‌های بادی طی کردند و به پایتخت رسیدند، نیز کاسته نشد.
این محقق علت اصلی ریزگرد در تهران را سو مدیریت منابع آبی نه در کشور، بلکه در منطقه دانست و گفت: مدیریت نامتوازن منابع آبی و مسائلی مانند دیپلماسی آب در منطقه و همچنین خشک‌سالی‌های رو به فزونی و مکرری که داشتیم، در این زمینه مؤثر بوده است.

رخدادهای حدی بیشتر در انتظار ما
شهبازی با بیان این‌که متأسفانه در آینده نیز با این نوع رخدادها مواجه خواهیم بود، از این پدیده‌ها با عنوان “پدیده حدی” یاد کرد و ادامه داد: پدیده‌های حدی مانند خشک‌سالی‌های شدید، آلودگی هوا و طوفان‌های ریزگرد و حتی سیلاب‌ها پدیده‌های مخرب و دائم در حال افزایش هستند و به‌عبارت‌دیگر هرسال بیشتر از سال قبل این پدیده‌ها را تجربه خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: مشکل اصلی ما در مواجهه با این پدیده‌ها آن است که دیر به آن‌ها فکر می‌کنیم و هر زمان که کار از کار گذشته است، به فکر رفع آن می‌افتیم.
وی ادامه داد: ما با روش‌های سنتی و تکراری نمی‌توانیم جلوی زیان‌های ناشی از تغییر اقلیم را بگیریم و گام نخست این است که در محدوده سرزمینی هم‌سو با ظرفیت‌های آن زندگی کنیم به این معنی که نمی‌توانیم هرقدر خواستیم از سرزمین بهره‌برداری کنیم.وی بهره‌برداری از سرزمین بر اساس میل و خواسته انسان‌ها را بهره‌کشی از طبیعت نام‌گذاری کرد و گفت: بهره‌کشی از طبیعت یعنی مصرف آب، خاک و ذخایر زیرزمینی و این به معنی مصرف سرزمین است.
وی با انتقاد از استفاده نکردن از فناوری در مواجهه با رخدادهای حدی، توضیح داد: ما در زمینه پایش و پدیده‌شناسی از فناوری استفاده کرده‌ایم، اما در آن‌جاهایی که نیاز به برنامه‌ریزی عملی و اقدام است، فناوری فراموش می‌شود.
شهبازی عامل اصلی این تخریب سرزمینی را انسان دانست و افزود: اکوسیستم ما این توان را ندارد که خود را با سرعتی که ما به آن تحمیل کرده‌ایم، سازگار کند و ما چاره‌ای نداریم جز این‌که از فناوری، استفاده کرده و برای بازسازی طبیعت اقدام کنیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.