کد خبر : 1813
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 6 اردیبهشت 1401 - 15:01

امضای تفاهمنامه همکاری بین بانک ملی ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی

امضای تفاهمنامه همکاری بین بانک ملی ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی
مدیر عامل بانک ملی ایران و مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تفاهمنامه تامین مالی طرح احداث مخزنگاه شهید نادر مهدوی را در حضور وزیر نفت امضا کردند.

به گزارش خریدار به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران،دکتر محمد رضا فرزین در مراسم امضای این تفاهمنامه که سید فرید موسوی عضو هیات مدیره بانک،حسن مونسان عضو هیات عامل و معاون شعب،علیرضا صاددقی معاون بانکداری جامع،محسن امین زارع عضو هیات عامل و معاون امور ارزی و بین الملل و بهرام واقفی رئیس اداره بانکداری تجاری نیز حضور داشتند،گفت:بانک ملی ایران آمادگی دارد تا تبدیل به هاب جذب سرمایه گذار خارجی برای بخش مختلف اقتصادی از جمله بخش انرژی کشور شود.
وی با اشاره به امکانات و توانمندی های این بانک در خارج از کشور گفت: بانک ملی ایران با حضور پر رنگ در روسیه،آلمان،عراق و امارات دارای بزرگ ترین شبکه خارج از کشور است.
مدیر عامل بانک ملی ایران ادامه داد:میر بیزینس بانک مجوزهای لازم برای راه اندازی یک مرکز تجارت در روسیه را اخذ کرده است.این مرکز می تواند به محلی برای تبادل پیشنهادهای سرمایه گذاران روسی و بخش های مختلف اقتصادی ایران تبدیل شود.
دکتر فرزین خبر داد: بانک ملی ایران به زودی فعالیت های خود را در چین،هند و برزیل نیز گسترش خواهد داد.
وی تاکید کرد:بانک ملی ایران در نقاط مختلف کشور نیز دارای سه هزار شعبه است که حتی در دورافتاده ترین نقاط و در مرزها مشغول خدمت رسانی هستند.
فرزین با اشاره به تامین مالی 90 میلیون یورویی بانک در طرح ذخیره سازی فرآورده های نفتی شهید نادر مهدوی، اظهار کرد:بانک ملی ایران و مجموعه وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی دارای اهداف مشترکی برای رشد و توسعه بخش انرژی کشور در زمینه توسعه سرمایه گذاری ها و کاهش مصرف انرژی هستند.
وی تاکید کرد:بانک ملی ایران آماده همکاری های گسترده برای تامین مالی برای بخش های مختلف انرژی به ویژه بخش نفت به صورت ارزی و ریالی است.

افزایش ذخیره سازی نفت کشور به 600 میلیون لیتر
جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی نیز در این مراسم با اشاره به اهداف احداث مخزنگاه شهید نادر مهدوی در بندر عباس گفت:با تکمیل این طرح بزرگ ترین مرکز ذخیره سازی فرآورده های نفتی در جنوب کشور ایجاد می شود و ظرفیت ذخیره سازی راهبردی کشور افزایش می یابد.
وی افزود: با تکمیل این طرح، ظرفیت ذخیره سازی نفتی کشور به 600 میلیون لیتر افزایش پیدا می کند.
سالاری ادامه داد: در این طرح 18 مخزن شامل هشت مخزن 40 میلیون لیتری سقف شناور بنزین با ظرفیت۳۲۰ میلیون لیتر، دو مخزن ۲۰ میلیون لیتری سقف شناور بنزین با ظرفیت ۴۰ میلیون لیتر، چهار مخزن ۴۰ میلیون لیتری سقف ثابت گازوییل با ظرفیت ۱۶۰ میلیون لیتر و چهار مخزن ۲۰ میلیون لیتری سقف ثابت گازوییل با ظرفیت ۸۰ میلیون لیتر احداث می شود.
وی با تقدیر از نقش بانک ملی ایران در تامین مالی این پروژه، گفت:با توجه به برنامه احداث پترو پالایشگاه ها شهید سلیمانی و پالایشگاه خلیج فارس در کنار پالایشگاه های موجود کشور،ضرورت دارد تا انبارهای ذخیره سازی فرآورده های نفتی در جنوب کشور توسعه یابد که این هدف مهم با تامین مالی توسط بانک ملی ایران تحقق می یابد.

هرمزگان قطب پالایشگاهی کشور می شود
احمد مرادی نماینده هرمزگان نیز در این مراسم گفت: با تکمیل طرح احدث مخزنگاه شهید نادر مهدوی، استان هرمزگان به قطب پالایشگاهی کشور تبدیل می شود.
وی با قدردانی از مشارکت بانک ملی ایران در طرح ذخیره سازی فرآورده های نفتی شهید نادر مهدوی،گفت:بانک ملی ایران همواره نقش موثری در رشد و توسعه استان هرمزگان داشته و در تامین مالی پروژه های بزرگ این استان،مشارکت فعالی داشته است.
گفتنی است که تامین مالی مخزنگاه ۶٠٠ میلیون لیتری شهید مهدوی در بندرعباس در قالب BOT (ساخت، بهره‌برداری و واگذاری) توسط بانک ملی ایران صورت می گیرد. با راه اندازی و تکمیل طرح ذخیره سازی فرآورده های نفتی شهید نادر مهدوی زنجیره صادرات دریایی و زمینی فرآورده های نفتی کشور تکمیل می شود.مدت زمان اجرای این تفاهمنامه نیز سه سال است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.