کد خبر : 26901
تاریخ انتشار : یکشنبه 9 اردیبهشت 1403 - 11:15

استارت قوی بورس بهار

استارت قوی بورس بهار
صنایع دلاری بورس، در حالی گزارش‌های فروردین ماه خود را منتشر کردند که میانگین دلار نیما در فروردین‌ماه امسال نسبت به فروردین سال قبل، رشد ۹ درصدی داشته است.

گزارش‌های ماهانه فروردین‌ماه صنایع، راهی سامانه کدال شد. صنایع بورسی در اولین ماه از سال، ۲۰۴همت درآمد داشتند. این میزان نسبت به فروردین سال گذشته که دلار نیما ۳۸هزار تومان بوده است، رشد ۲۴درصدی داشته است. صعود دلار نیما به کانال ۴۰هزار تومان در فروردین، سبب شد تا درآمد دلاری صنایع طی فروردین ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۴درصد بهبود یابد. نرخ‌های جهانی، افزایش قیمت دلار نیما و رونق معاملات در بورس کالا، سه عامل اصلی بهبود گزارش‌های قوی در فروردین‌ماه بوده است.

به گزارش دنیای اقتصاد، صنایع بورسی در اولین ماه از سال ۱۴۰۳، گزارش‌های خوبی را راهی کدال کردند. با وجود آنکه به طور تاریخی، درآمد فروردین ماه نسبت به اسفند کاهش چشمگیری پیدا می‌کند، اما صنایع بورسی طی فروردین‌ماه سال‌جاری، درآمد بیش از ۲۰۴ همتی را برای بازار سهام به ارمغان آوردند، به طوری که این میزان، نسبت به فروردین سال گذشته رشد ۲۴ درصدی داشته است. قابل‌توجه است که میانگین دلار نیما، در فروردین سال گذشته حدود ۳۷ هزار و ۳۰۰ تومان بوده و میانگین دادوستد‌های فروردین امسال، این شاخص دلاری را به ۴۰ هزار و ۶۰۰ تومان رسانده است.

رشد حدود ۹ درصدی دلار نیما در اولین ماه از سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، در کنار افزایش ۲۴ درصدی درآمد ریالی شرکت‌ها در این مدت سبب شده است تا درآمد دلاری شرکت‌ها نیز در بازه یادشده افزایش یابد. درآمد دلاری مجموع صنایع بورسی در فروردین‌ماه حدود ۵ میلیارد دلار بوده است که نسبت به درآمد دلاری فروردین ماه گذشته، بیش از ۱۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

این درحالی است که به رسم هر سال، درآمد ریالی فروردین امسال نسبت به اسفندماه سال قبل، کاهش ۲۹ درصدی را تجربه کرده است. در میان صنایع بورسی، فولادی ها، تولیدکنندگان اوره و صنعت مخابرات کمترین افت درآمد را در فروردین‌ماه امسال نسبت به ماه قبل از آن تجربه کرده اند. همچنین، صنعت دارو، حمل‌ونقلی‌ها و زغال‌سنگی‌ها موفق شدند درآمد خود را نسبت به اسفندماه افزایش دهند. بیشترین رشد درآمد فروردین امسال نسبت به فروردین سال گذشته نیز به صنعت خودرو و سخت‌افزار و تجهیزات تعلق دارد. عمدتا گزارش صنایع بورسی، قابل قبول و برای برخی از صنایع قوی بود. به نظر می‌رسد صنایع شروع پرقدرتی داشتند.

احتمالا در ادامه سال، نحوه برخورد بانک‌مرکزی با دلار نیما و مواجهه دولت با نرخ انرژی و حقوق دولتی، تعیین کننده سودآوری صنایع خواهد بود. با توجه به اعمال نرخ‌های بالای انرژی در گزارش‌های زمستان سال گذشته، به نظر می‌رسد در سال‌جاری، با وجود پر شدن گپ دلار آزاد و نیما، همچنان چالش هزینه‌های انرژی پیش روی بازار باشد.

استارت قوی بورس بهار///

دلاری‌ها زیر ذره بین بازار

صنایع دلاری بورس، در حالی گزارش‌های فروردین ماه خود را منتشر کردند که میانگین دلار نیما در فروردین‌ماه امسال نسبت به فروردین سال قبل، رشد ۹ درصدی داشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که درآمد دلاری بخش بزرگی از صنایع، افزایش یافته است. اما صنایع دلاری همچنان منتظر رشد دلار نیما هستند تا بتوانند عملکرد بهتری را از خود نشان دهند. هر چند بورس‌کالا به کمک فلزات اساسی آمده است.

فروش شمش فولاد با دلار ۴۶ هزار تومانی و فروش ورق توسط برخی از تولیدکنندگان با دلار بیش از ۵۵ هزار تومان، برخی از عقب‌ماندگی‌ها را جبران کرده است. به نظر می‌رسد برخی از رهبران اصلی صنعت فولاد، از پایین ماندن دلار نیما سود می‌برند. اما در نهایت کاهش فاصله دلار آزاد و نیما علاوه بر عدم‌توزیع رانت ارزی، به رشد درآمد صنایع بزرگ‌تر نیز کمک خواهد کرد. از این‌رو، دلاری‌ها که همواره شروع کننده روند صعودی شاخص کل بورس بوده اند، زیر ذره بین سرمایه‌گذاران قرار دارند.

صنعت فولاد، به‌عنوان یکی از صنایع بزرگ بورسی، طی فروردین‌ماه درآمد ۴۸ همتی را به ثبت رسانده و نسبت به فروردین‌ماه گذشته، رشد ۲۰ درصدی را تجربه کرده است. این درحالی است که درآمد دلاری این صنعت ۱۰ درصد افزایش یافته است. با وجود آنکه تولیدکنندگان ورق، از پایین ماندن دلار نیما بهره بردند، اما با فرض سناریوی تحقق رشد دلار نیما، تولیدکنندگان شمش باید از سایر زنجیره‌های فولاد جلو بیفتند. «فخوز»، «فسبزوار»، «کاوه» و «فخاس» گزینه‌های بهتری در این گروه هستند. فلزات گرانبها، نیز عمدتا به دلیل کاهش مقدار فروش، با افت درآمد نسبت به فروردین‌ماه گذشته همراه شدند. این درحالی است که نرخ فروش در این صنعت به دلیل رکورد قیمت‌های جهانی روی، مس و آلومینیوم بسیار بالاست. رقابت شدید محصولات «فایرا» در بورس‌کالا خبری است که چند روزی است دست به دست می‌شود. با این حال، گزارش‌های جذابی در این صنعت دیده نمی‌شود.

تحریم‌های روسیه در نهایت به نفع آلومینیوم سازان تمام شد، اما احتمالا در گزارش‌های آتی این صنایع، رخی از خود نشان خواهند داد. با این حال، گزینه‌هایی نظیر «فایرا»، «فملی» و «فاسمین» جذابیت‌های بنیادی ویژه‌ای دارند. پتروشیمی‌ها نیز گزارش‌های جذابی ارائه دادند. درآمد این صنعت، در اولین ماه از سال، ۴۷ همت بود که رشد ۳۲ درصدی درآمد را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. رونق معاملات در رینگ پتروشیمی بورس‌کالا و افزایش نرخ‌های جهانی نیز به کمک این صنعت آمده تا درآمد دلاری خود را ۲۱ درصد افزایش دهد. «جم»، «شیران»، «نوری» و «بوعلی» بهترین گزینه‌ها در میان پتروشیمی‌ها هستند. این درحالی است که دوده ای‌ها نیز عملکرد عالی داشتند. «شدوص» و «شصدف»، کارنامه‌ای عالی را در کدال منتشر کردند.

سنگ‌آهنی‌ها و معدنی ها، درآمد ۱۲ هزار میلیارد تومانی را ثبت کردند که نسبت به فروردین گذشته، ۲۹ درصد افزایش یافته است. این درحالی است که درآمد دلاری صنعت ۱۸ درصد بهبود یافته است. افزایش نرخ گندله و آهن اسفنجی در بورس‌کالا احتمالا به نفع این صنعت بوده است. این درحالی است که نرخ حقوق دولتی با توجه به آنکه با نرخ فروش نسبت مستقیم دارد، احتمالا بر بهای تمام‌شده این صنعت موثر خواهد بود؛ بنابراین احتیاط بیشتر در معامله نماد‌های این صنعت ضرورت دارد. «کچاد» و «کنور» هم به لحاظ گزارش‌های منتشرشده و هم به لحاط بنیادی، گزینه‌های جذابی هستند. اوره ای‌ها نیز با درآمد ۶ همتی خود، رشد ۱۴ درصدی درآمد را نسبت به فروردین گذشته نشان می‌دهند. «شپدیس» و «کرماشا» دو نماد خوب این گروه احتمالا مناسب خواهند بود. درآمد فرآورده‌های نفتی نیز با رشد ۲۸ درصدی به ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

استارت قوی بورس بهار///

سبقت درآمد خودرویی‌ها

سیمانی ها، در فروردین‌ماه، ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد داشتند که رشد ۱۵ درصدی را نسبت به فروردین گذشته نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد، رشد قیمت انرژی در زمستان گذشته، تا حدی بر عملکرد آینده این صنعت نیز اثرگذار باشد. امید است تورم انرژی به مصرف‌کنندگان بورس‌کالا انتقال یابد. «سآبیک»، «سپاها»، «سمازن» و «سشرق» سود خوبی را در ۱۴۰۳ خواهند ساخت. شرکت‌های خودروساز با وجود ساخت زیان انباشته فراوان، همواره مورد توجه بسیاری از فعالان بازار سرمایه بوده اند، به طوری که بسیاری این صنعت را لیدر بازار و شروع‌کننده روند‌های اصلی در بازار می‌دانند. شش شرکت خودروساز بورسی، در فروردین‌ماه به‌رغم وجود جو غالبا مثبت در بازار سرمایه، بازدهی منفی ۷.۷۳ درصدی را نصیب سهامداران خود کردند. بیشترین بازدهی در این ماه به شرکت «ناما» تعلق دارد که به‌رغم بازدهی منفی خودروسازان، با ثبت رشد ۱۰ درصدی کام سهامداران خود را شیرین کرده است. عملکرد خودروسازان در فروردین قابل قبول بوده است. بر این اساس مجموع فروش این صنعت طی اولین ماه از سال ۱۴۰۳، ۱۸ هزار و ۴۶۱ میلیارد تومان به ثبت رسیده که این عدد در مقیاس نقطه به نقطه رشد ۱۴۷ درصدی نسبت به فروردین سال گذشته داشته است.

با این حال، مقایسه عملکرد فروردین این صنعت با اسفند ۱۴۰۲، نشان می‌دهد که مجموع درآمد خودرویی‌ها با افت ۵۸ درصدی همراه بوده است. از طرفی فروش فروردین این صنعت نسبت به میانگین سال ۱۴۰۲ با کاهش ۴۷ درصدی همراه بوده است. تعطیلی پی در پی فروردین و ماه مبارک رمضان موجب ایجاد جو رکودی در بازار شد و عامل اصلی تقلیل درآمدی خودروسازان همین رکود یکپارچه بوده است.

با توجه به شرایط تورمی همواره ارزیابی متغیر‌های بنیادین با دلار نیما می‌تواند چشم انداز بهتری از وضعیت حقیقی یک صنعت بدهد. بر این اساس به لحاظ دلاری، مجموع فروش فروردین خودروسازان ۴۵۴ میلیون دلار به ثبت رسیده که این عدد در قیاس با فروردین سال گذشته رشد ۱۲۷ درصدی را تجربه کرده و جزو معدود صنایعی بوده که در فروردین موفق به رشد بیش از ۱۰۰ درصدی فروش دلاری خود بوده است. از میان شرکت‌های خودروساز، «خزامیا» با ثبت رشد ۳۲۰ درصدی درآمد دلاری خود بهترین عملکرد را در فروردین نسبت به هم گروهی‌های خود به ارمغان آورده است. در تابستان ۱۴۰۲، تحلیلگران بر این باور بودند که صنعت دارو در نیمه دوم سال عملکرد بسیار خوبی خواهد داشت. با این حال برخلاف پیش‌بینی کارشناسان مجموع درآمد و سود داروسازان تفاوت چشمگیری نداشت و جزو صنایع با عملکرد متوسط رو به پایین بودند.

در فروردین‌ماه متوسط بازدهی ثبت‌شده ۳۷ شرکت بورسی دارویی، منفی ۲.۸۳ درصد بود. در خلال شرکت‌های داروساز، «داوه» با وجود جو غالبا منفی دارویی ها، طی فروردین با ثبت بازدهی ۲۲ درصد عملکرد بهتری نسبت به داروسازان دیگر داشته است. مجموع درآمد فروردین ۱۴۰۳ این صنعت، ۷ هزار و ۵۴۴ میلیارد تومان بود که در قیاس با فروردین سال قبل رشد ۱۳ درصدی را به ثبت رسانده است. فروش داروسازان در فروردین نسبت به اسفند ۱۴۰۲ افزایش ۷.۳۹ درصدی را تجربه کرده است. با این حال فروش فروردین این صنعت در قیاس با متوسط سال ۱۴۰۲ کاهش بیش از ۱۱ درصدی را به ثبت رسانده است. از لحاظ دلاری مجموع فروش دلاری داروسازان در اولین ایستگاه از سال ۱۴۰۳، به میزان ۱۸۵ میلیون دلار بوده که این عدد در قیاس با فروردین سال قبل تنها ۴ درصد رشد را تجربه کرده است. در میان شرکت‌های دارویی، «درهآور» بهترین عملکرد را طی فروردین از خود به نمایش گذاشته است. بر این اساس شرکت یادشده طی ماه نخست سال‌جاری، موفق به رشد ۲۲۹ درصدی فروش دلاری خود نسبت به مدت مشابه سال قبل شده است.

شرکت‌های تایرساز بورسی در سال ۱۴۰۲ عملکرد نسبتا خوب و قابل قبولی از خود به ثبت رساندند و توانستند جزو صنایع خوب بازار سرمایه در سال گذشته باشند. با وجود این، رکود غالب در فروردین‌ماه دامن این صنعت را هم گرفت و موجب شد تا عملکرد فروردین تایرسازان چندان چنگی به دل نزند. متوسط بازدهی به ثبت رسیده توسط ۹ شرکت بورسی تایرساز طی فروردین‌ماه، منفی ۳.۴۹ درصد بوده است. بیشترین بازدهی نصیب سهامداران «پلاسک» شده است که در این ماه با ثبت بازدهی ۸.۵۷ درصد کام سهامداران خود را شیرین کرده است. در مقیاس نقطه به نقطه مجموع درآمد فروردین‌ماه تایرسازان، ۲ هزار و ۳۱۷ میلیارد تومان بوده که این عدد در مقایسه با فروردین سال قبل ۴۶ درصد رشد داشته است.

با این حال مقایسه درآمد فروردین امسال و اسفند ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که کاهش بیش از ۲۲ درصدی به ثبت رسیده است. همچنین فروش فروردین این صنعت در قیاس با متوسط سال ۱۴۰۲ کاهش بیش از ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد. فروش دلاری لاستیک سازان بورسی در نخستین ماه از سال ۱۴۰۳، ۵۷ میلیون دلار بوده که این عدد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۳۴ درصدی داشته است. با توجه به جمیع مسائل ذکرشده می‌توان اذعان کرد که عملکرد مالی تایرسازان در فروردین متوسط رو به ضعیف بوده است که البته در عمده صنایع هم، چنین عملکردی مشاهده می‌شود. بیشترین رشد دلاری درآمد در میان شرکت‌های تایرساز مربوط به «پلاسک» بوده که در فروردین موفق به رشد ۸۲ درصدی در فروش نسبت به فروردین پارسال شده است. قیمت‌گذاری دستوری همواره کابوس صنایع تولیدی کشور بوده است.

این معضل در برخی صنایع از جمله شوینده‌ها وضعیت وخیم تری را به همراه داشته است. مواداولیه وارداتی در کنار قیمت دستوری به فزونی هزینه بر درآمد بسیاری از تولیدکننده‌های شوینده منجر شده و این صنعت را به ورطه نابودی رسانده است. متوسط بازدهی ثبت‌شده هفت شرکت شوینده بورسی در فروردین‌ماه منفی ۳.۶۱ درصد بوده است.

«شپارس» برخلاف هم گروهی‌های خود عملکرد مثبتی داشته و طی اولین ماه از سال‌جاری بازدهی نزدیک به ۱۰ درصد را نصیب سهامداران خود کرده است. مجموع درآمد ثبت‌شده توسط شرکت‌های شوینده طی فروردین‌ماه یک‌هزار و ۲۶۷ میلیارد تومان بوده که این عدد در مقایسه با فروردین سال قبل نزدیک به ۲۵ درصد رشد یافته که این عدد حتی متوسط تورم سالانه را نیز پوشش نداده است. مقایسه فروش فروردین امسال این صنعت با اسفند و متوسط سال ۱۴۰۲ نشان از تقلیل درآمدی دارد. بر این اساس فروش فروردین ۱۴۰۳، نسبت به اسفند سال قبل ۵۱ درصد و نسبت به میانگین سال گذشته ۴۱ درصد کاهش یافته است. به لحاظ دلاری فروش دلاری شوینده‌ها در فروردین‌ماه ۳۱ میلیون دلار بوده که این عدد در قیاس با فروردین سال قبل ۱۴.۸ درصد رشد داشته است.

در میان هفت‌شرکت شوینده بازار سرمایه، در فروردین‌ماه امسال «ساینا» با ثبت جهش ۲۸ درصدی فروش دلاری نسبت به مدت مشابه بهترین عملکرد را نسبت به هم گروهی‌های خود به ثبت رسانده است. در دوره‌های اخیر شرکت‌های کاشی‌ و سرامیک عملکرد خوبی از خود به ثبت رسانده اند. قیمت‌گذاری در این صنعت توسط هیات‌مدیره انجام می‌شود و ماده اولیه آن‌ها در کشور به فراوانی یافت می‌شود. از طرفی صادرات، برگ برنده این صنعت است و زیان حاصل از قیمت دستوری با صادرات به‌راحتی جبران می‌شود. متوسط بازدهی ثبت‌شده در فروردین توسط شش شرکت کاشی‌وسرامیک بازار سرمایه، منفی ۵ درصد بوده است. «کسعدی» با ثبت بازدهی ۸ درصد در فروردین‌ماه بهترین عملکرد را در بین کاشی سازان به لحاظ رشد قیمت سهم داشته است. مجموع درآمد فروردین این صنعت ۳۰۰ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با فروردین سال قبل ۳۰ درصد رشد داشته است. با وجود این، همچون دیگر صنایع مقایسه درآمد فروردین با اسفند و میانگین ۱۴۰۲ نشان از کاهشی بودن فروش دارد.

بر این اساس درآمد کاشی سازان طی نخستین ماه از ۱۴۰۳ نسبت به اسفند سال قبل کاهش ۵۰ درصدی و در قیاس با متوسط سال گذشته افت ۴۴ درصدی داشته است. مجموع فروش دلاری کاشی سازان طی فروردین‌ماه ۷.۴ میلیون دلار بوده که این عدد در قیاس با فروردین سال قبل رشد ۱۹ درصدی را به ثبت رسانده است. در میان شش شرکت کاشی ساز بورسی، «کترام» و «کساوه» در فروردین‌ماه عملکرد بهتری نسبت به دیگر کاشی‌سازان داشته اند. بر این اساس مجموع فروش دلاری این دو شرکت طی این ماه رشد ۸۲ درصدی و ۸۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه به ثبت رسانده است.

شرکت‌های سخت افزار و تجهیزات در فروردین‌ماه ۱۴۰۳، بهترین عملکرد را به لحاظ رشد متغیر‌های درآمدی داشته‌اند. بر این اساس صنعت یادشده طی این ماه با ثبت فروش ۱۳۲ میلیارد تومانی موفق به رشد بیش از ۱۷۶ درصدی درآمد خود نسبت به فروردین سال قبل شده است. به لحاظ دلاری مجموع فروش دلاری سخت افزار و تجهیزات ۳.۳ میلیون دلار بوده که نسبت به فروردین سال قبل رشد ۱۵۳ درصدی داشته است.

سه شرکت سخت افزاری بازار سرمایه در فروردین‌ماه بازدهی منفی ۳.۶۳ درصدی را به ثبت رساندند که از بین آن‌ها «نیان» با بازدهی نزدیک به مثبت ۶ درصد عملکرد بهتری در قیاس با دیگر شرکت‌ها داشته است. شرکت «نیان» به لحاظ دلاری در فروردین موفق به رشد ۳۹۶ درصدی فروش خود نسبت به مدت مشابه شده که در این مقیاس نیز عملکرد بهتری نسبت به دو شرکت دیگر سخت افزاری داشته است.

صنعت غذایی شامل چهار گروه «آشامیدنی»، «شیرینیجات»، «لبنیات» و «سایرمحصولات غذایی» است. مجموع فروش این چهار گروه از محصولات غذایی در فروردین امسال ۳ هزار و ۹۱۷ میلیارد تومان بوده است. این در حالی است که فروش غذایی‌ها در فروردین سال قبل ۴ هزار و ۵۶ میلیارد تومان بوده که به معنای کاهش ۳ درصدی فروش غذایی‌ها در نخستین ماه سال‌جاری است. هر چهار گروه محصولات غذایی در فروردین‌ماه بازدهی منفی را نصیب سهامداران خود کردند.

در این بین «لبنی‎ها» با ثبت بازدهی منفی ۲ درصد طی این ماه عملکرد بهتری نسبت به سه گروه دیگر داشته اند. شرکت «غفارس» که عضو گروه لبنی است با ثبت بازدهی مثبت ۷.۴۵ درصد بیشترین بازدهی را در فروردین نصیب سهامداران خود کرده است. از لحاظ رشد درآمد دلاری فروردین‌ماه، صنعت «آشامیدنی» با رشد ۱۰.۷ درصدی فروش دلاری عملکرد بهتری نسبت به سه گروه دیگر در فروردین‌ماه داشته است.

از میان ۲۸ شرکت فعال در حوزه محصولات غذایی، دو شرکت «غگرجی» و «غچین» که از دو گروه شیرینیجات و سایر محصولات غذایی هستند، عملکرد بهتری نسبت به دیگر شرکت‌های غذایی بورسی داشته اند. بر این اساس «غگرجی» و «غچین» طی نخستین ماه سال‌جاری توانستند فروش دلاری خود را به ترتیب ۱۷۳ و ۹۸ درصد رشد دهند و با این جهش درآمدی بهترین عملکرد را در مقیاس نقطه به نقطه از آن خود کنند.

استارت قوی بورس بهار///

استارت قوی بورس بهار///

استارت قوی بورس بهار///

استارت قوی بورس بهار///

استارت قوی بورس بهار///

استارت قوی بورس بهار///

استارت قوی بورس بهار///

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.