کد خبر : 2435
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 اردیبهشت 1401 - 15:20

آخرین وضعیت تأمین اقلام غذایی در ششمین روز اصلاح یارانه‌ها

هر روز که از اجرای طرح اصلاح یارانه ها می‌گذرد آرامش بیشتری بر بازارکالاهای اساسی حاکم می شود، در حال حاضرنه تنها تأمین اقلام غذایی به گواه مردم مشکلی ندارد، بلکه قیمت اقلامی نظیر مرغ و تخم‌مرغ از سقف قیمتی تعیین‌شده هم پایین‌تر آمده و آرامش در بازار حاکم است.

به گزارش خریدار ، بررسی‌های میدانی امروز از بازار تهران نشان می‌دهد در ششمین روز اجرای اصلاح یارانه ها در کشور، بازار کالاهای اساسی آرام است و از صف‌‌های طولانی که پیش از اجرا و یکی دو روز اول اجرا بود، خبری نیست، قیمت‌ها روی نرخ های مصوب تثبیت شده و حتی برخی کالاها مانند مرغ و تخم مرغ به نرخ های کمتر از مصوب هم عرضه می‌شود.

طرح ملی اصلاح یارانه‌ها روز 20 اردیبهشت در کشور آغاز شد و اصلاح قیمت 4 قلم کالای اساسی کلید خورد، یعنی یارانه این کالاها که به واردکننده اختصاص می‌یافت حذف و به زنجیره آخر یعنی مردم داده شود، اختصاص ارز 4200 تومانی به کالا در سال 97 اجرا شد که ‌طبق گزارش های مراکز پژوهشی موفق نبوده و فساد و رانت در واردات و توزیع موجب شد پول از جیب مردم به جیب عده ای خاص سرازیر شود و با قاچاقی که صورت می گرفت یارانه سر سفره خارجی ها قرار گرفت.

در ششمین روز اجرای این طرح که به تحول بزرگ اقتصادی در کشور معروف شده است سری به فروشگاه های بزرگ در منطقه 19 تهران زد تا اطلاعات بیشتری را از قیمت ها و وضعیت خرید کالاهایی که اخیر یارانه آنها حذف شده به‌دست بیاورد.

*آرامش در بازار، خبری از صف‌ نیست

بازار مرغ متعادل شد/کاهش 10 هزار تومانی قیمت

به یک فروشگاه بزرگ که انواع محصولات پروتئینی از گوشت و مرغ گرفته تا تخم مرغ و لبنیات و دیگر کالاهای سوپرمارکتی می فروشد، می‌رویم، ازدحامی که چند روز پیش وجود داشت، دیده نمی شود، خریدها کاملا عادی است، چند نفری که در صف پرداخت هستند تنها سه نفرشان مرغ به دست دارند.

ویترین مغازه پر است از مرغ و در کنار آن قطعات مرغ به همان روالی که روزهای قبل اینجا دیده می شد، قیمتی که روی تابلو درباره قیمت مرغ نوشته شده بود، 59800 تومان یعنی همان نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار است. ران مرغ هم کیلویی 55 هزار تومان فروخته می شود.

خریداران می‌گفتند قیمت در محلات دیگر پایین تر است حتی در میدان بهمن تهران (محل عرضه محصولات پروتئینی) در عمده فروشی و خرده فروشی قیمت مرغ و تخم‌مرغ کاهش خیلی بیشتری دارد.

ایوب فصاحت مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار تهران هم این خبر را تایید کرد و از کاهش های بیشتر در این مکان که محل عرضه گسترده به طور عمده و خرده فروشی است خبر داد و گفت:‌ «امروز قیمت خرده‌فروشی مرغ در میدان بهمن به کیلویی 50 هزار تومان کاهش یافت که این رقم معادل کاهش 10 هزار تومان نسبت به نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار است و در بخش عمده‌فروشی هم به قیمت 41 تا 44 هزار تومان عرضه می‌شود در حالی که نرخ مصوب آن 55500 تومان است.»

* فراوانی تخم مرغ در بازار

در یکی دیگر از فروشگاه‌های بزرگ‌ شانه های تخم مرغ روی هم انباشته شده است، خبری از کمبود نیست، مردم هم به صورت عادی خرید می کنند، صفی هم در کار نیست، شانه 2 کیلویی با قیمت 80 هزار تومان عرضه می‌شود، مغازه های دیگر هم وجود داشت که تخم مرغ را به قیمت های کمتر تا 75 هزار تومان در هر شانه هم می فروختند، آنها نگران بودند که مهلت انقضای مصرف تخم‌مرغ تمام شود.

روز گذشته تخم مرغ در بازار کم بود، خریدارانی که دست خالی بر می گشتند،‌گلایه‌هایی داشتند اما امروز بازار فراوان است.

در برخی مناطق شهر هنوز این محصولات ارزانتر فروخته می‌شود زیرا عرضه در این جا زیاد است و رقابت بین فروشندگان قیمت ها را پایین می‌کشد. پیش از این نیز کارشناسان می گفتند که نرخ‌ها ستاد تنظیم بازار سقف قیمتی خواهد شد و با رقابت بین فروشندگان قیمت ها شکسته می‌شود. یکی از این مکان‌ها میدان بهمن و معروف به کشتارگاه در تهران و یا میادین میوه و تره بار سطح شهر است.

* فروش تخم‌مرغ تا 10 هزار تومان زیر نرخ مصوب

در این‌باره مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار تهران‌ به فراوانی و نیز کاهش قیمت‌ها اشاره می‌کند که عرضه تخم‌مرغ از امروز بیشتر شده و قیمت در عمده‌فروشی به 61 تا 65 هزار تومان کاهش یافته و در خرده‌فروشی‌های سطح شهر به قیمت 60 تا 76 هزار تومان در هر شانه عرضه می‌شود.

وی همچنین گفت: قیمت هر شانه تخم‌مرغ در میادین میوه و تره‌بار هم 71 هزار تومان است در حالی که ستاد تنظیم بازار قیمت هر شانه تخم‌مرغ را 80 هزار تومان تصویب کرده بود.

* روغن بیشتری به بازار تزریق شود

‌گزارش میدانی نشان می دهد که روغن در اغلب فروشگاه های سطح شهر وجود دارد اما تقاضای روغن هنوز زیاد است، قیمت ها همان نرخ مصوب بطری 62 هزار تومان است، مردم می گویند که بعد از ظهر تمام می شود، مغازه ها هم یک ردیف روغن در قفسه هایشان گذاشته اند.

یک مدیر فروشگاه به خبرنگار فارس گفت: تا دیروز سفارش ها به کندی انجام می شد اما از امروز کارخانه ها سفارش ها را سریع‌تر می‌پذیرند و قرار است از امروز سفارش گیری دو برابر شود قرار است امروز 2 تن روغن بیاید.

مدیرعامل میدان مرکزی میوه و تره بار استان تهران از فراوانی روغن در میادین مرکزی خبر می دهد اما می گوید: اشکال در توزیع وجود دارد و هیچ مشکلی از نظر تامین نیست و به خاطر این برخی فروشگاه ها به مشکل عرضه برخورده اند.

در این فروشگاه و چند فروشگاه دیگر که خبرنگار فارس مراجعه کرد هیچ مشکلی در تامین لبنیات وجود نداشت و به نرخ ها مصوب عرضه می شدند و صفی هم دیده نمی شد.

* چطور صف‌ها برچیده شد

یکی از خریداران مواد غذایی در همین فروشگاه‌ها در این‌باره به خبرنگار فارس می‌گوید: مردم در روزهای قبل بیش از نیاز روغن خریده‌اند و اکنون یخچال و خانه‌هایشان پر است و جایی برای خرید ندارند، مردم فکر می کردند که قیمت کالاهایی که یارانه آنها برداشته می‌شود خیلی بیشتر از نرخ مصوب افزایش می‌یابد چون معمولا بازار رقمی بالاتر از نرخی که دولت تعیین می‌کند، عرضه می‌کرد ‌اما این بار قیمت ها پایین تر آمد‌ و جالب بود.

یک مرد میانسال هم در این‌باره گفت: پس از اینکه یارانه کمک معیشتی واریز شد، مردم به یکباره به سمت خرید رفتند و تقاضا بالا رفت و یکی دو روز ازدحام شد و اکنون خریدها کمتر شده است.

یک خانم خانه‌دار هم می گفت: یارانه را که نگرفتیم قیمت ها با قدرت خرید مردم همخوانی ندارد و قیمت ها که بالا رفت قدرت خرید مردم کم شد.

وزارت جهاد کشاورزی: روز به روز هماهنگی ها بیشتر می شود

در این‌باره معاون امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی به وجود برخی ضعف و ناهماهنگی‌ها در بازار اقرار می‌کند اما می گوید: هماهنگی ها روز به روز بیشتر می شود.

به گفته قربانی روزهای اول اجرای طرح اصلاح یارانه‌ها مقداری ناهماهنگی وجود داشت ولی با جلسات مشترکی که با وزارت صمت داشتیم این روند رو به بهبود است و امیدواریم که خیلی زود یعنی نهایت فردا یا پس فردا عملیات هماهنگی به ۱۰۰ برسد و عملاً مصرف کنندگان ما دچار زحمت نشوند و آن چیزی که در روز اول و تا حدی در روز دوم اتفاق افتاده است دیگر تکرار نشود.

وی گفت: بر اساس اطلاعات موثق، روزانه ۳ هزار تن روغن، ۷ هزار و ۶۰۰ تن مرغ، ۱۵۰۰ تن مرغ منجمد، حدود ۳۰ تن شیر، حدود ۳ هزار تن تخم مرغ، ۳۱۰ تن گوشت قرمز و ۶۰ تن شکر توزیع می‌شود که همه اینها بیش از نیاز بازار است.

هر روز که از زمان اجرای طرح ملی اصلاح یارانه ها می گذرد، بازار کالاهای اساسی آرامش بیشتری را تجربه می‌کند، صف‌ها تقریبا صفر شده است و هماهنگی برای عرضه هم بیشتر می شود، مردم به این باور رسیده اند که برای اجرای این طرح ملی هیچ کاری به غیر از همکاری آنها کارساز نیست، خریدهای هیجانی کمتر شده است و خریدها بر اساس نیاز انجام می‌شود از سوی دیگر با اطلاع‌رسانی‌هایی که از سوی رسانه‌ها انجام می‌شود بسیاری از مردم مطمئن شده اند که اجرای درست این طرح در آینده می تواند برکات خوبی برای سفره آنها و اقتصاد کشور داشته باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.