کد خبر : 1486
تاریخ انتشار : یکشنبه 28 فروردین 1401 - 11:01

خسارت بزرگ پرمصرف‌های برق برای اقتصاد کشور

خسارت بزرگ پرمصرف‌های برق برای اقتصاد کشور
یک کارشناس انرژی گفت: ضرورت دارد توانیر‌ قیمت برق پرمصرف‌ها را بر اساس قیمت برق صادراتی تعیین کرده و انرژی صرفه‌جویی شده از نتیجه این تصمیم را صرف ارزآوری برای کشور کند.

سیما غفاری، کارشناس حوزه انرژی در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره وضعیت مصرف برق کشور بر اثر تغییر نظام تعرفه‌گذاری اظهار داشت: از ابتدای بهمن‌ماه سال 1400، قیمت برق مشترکان پرمصرف بر مبنای نرخ تمام شده تولید و توزیع محاسبه می‌شود، در این راستا نرخ 306 تومان به عنوان نرخ تمام شده برگزیده شده است.

این کارشناس حوزه انرژی در تشریح این مسئله که نرخ انتخاب شده توسط وزارت نیرو با نرخ واقعی تمام شده تفاوت دارد گفت: به نظر می‌رسد نرخ واقعی قیمت تمام شده بر مبنای آمار صنعت نیروگاهی 450 تومان به ازای هر کیلووات ساعت است، در حالی که وزارت نیرو تنها 70 درصد این هزینه را به عنوان نرخ تمام شده در نظر گرفته است.

* خسارت بزرگ پرمصرف‌ها برای اقتصاد کشور

وی ادامه داد: این اقدام ضرب تاثیرگذاری تغییر نظام تعرفه‌گذاری برق در کشور را گرفته و از اثرگذاری این طرح خوب کم می‌کند.

غفاری در بیان نرخ پیشنهادی تعرفه برق پرمصرف‌ها گفت: مصرف بسیار فراتر از الگو برای واحدهای مسکونی بسیار اشرافی زمینه تقلیل فرصت‌های اقتصادی کشور را فراهم می‌کند و هزینه این خسارت باید توسط پرمصرف‌ها پرداخت شود.

این کارشناس انرژی با اشاره به اینکه برق معادل مصرف پرمصرف‌ها، می‌تواند صادر شده و درآمد ارزی برای کشور به همراه داشته باشد، گفت: به نظر می‌رسد توانیر در ادامه باید قیمت برق پرمصرف‌ها را بر اساس قیمت برق صادراتی تعیین کرده و انرژی صرفه‌جویی شده از نتیجه این تصمیم را صرف ارزآوری برای کشور کند.

غفاری تاکید کرد: نظام تعرفه‌گذاری غلط انرژی در سال‌های گذشته سبب شده است تا سالانه 20 هزار میلیارد تومان از درآمد بالقوه کشور محقق نشده و صرف روشن کردن چلچراغ‌های خانوارهای ثروتمند پرمصرف شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.