کد خبر : 18506
تاریخ انتشار : دوشنبه 4 اردیبهشت 1402 - 20:37

رییس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس اعلام کرد؛

مجتبی دوراندیش

‌کسب بازدهی چشمگیر از صندوق‌های سرمایه گذاری در ۱۵ سال گذشته

‌کسب بازدهی چشمگیر از صندوق‌های سرمایه گذاری در ۱۵ سال گذشته
رییس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس با اشاره به مذاکره مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری با بانک‌ها برای توثیق یونیت صندوق‌ها گفت: در ۱۵ سال گذشته تعدادی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیش از ۴۰۰ تا ۵۰۰ برابر بازدهی ایجاد کردند که کسب این میزان بازدهی از دیگر بازارها بسیار بالاتر بود.

به گزارش خریدار، «علی‌اکبر ایرانشاهی» امروز (دوشنبه) به اقدامات سازمان بورس در راستای توسعه صندوق‌های سرمایه‌گذاری و تشویق سهامداران برای ورود غیرمستقیم به بورس اشاره کرد و افزود: سازمان بورس از مدت‌ها قبل و در ادامه بهبود وضعیت بازار، اقدامات متعددی را برای تشویق سهامداران به سمت سرمایه‌گذاری در بورس از طریق تنوع بخشی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری انجام داده است.

وی اظهار داشت: به همین منظور سازمان بورس تلاش کرده تا ضمن راه‌اندازی انواع مختلف صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صدور مجوز فعالیت صندوق‌ها را تسریع کند تا از این طریق بتواند ضمن پاسخ به نیاز اکثر فعالان بازار، ظرفیت لازم برای جذب درخواست‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را فراهم کند.

ایرانشاهی خاطرنشان کرد: سازمان بورس درصدد است تا از طریق توسعه صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران کمک کند که به جای ورود مستقیم سرمایه‌های خود به بازار و متحمل شدن ضرر و زیان‌های سنگین، پول خود را در اختیار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار دهند که دارای مدیریت دارایی حرفه‌ای هستند.

راه‌اندازی صندوق‌های اهرمی، بخشی و صندوق با تضمین اصل سرمایه

رییس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس با بیان اینکه طبیعی است؛ عملکرد افرادی که اقدام به مدیریت این صندوق‌ها می‌کنند بهتر از سرمایه‌گذارانی باشد که قرار است بدون اطلاعات لازم در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنند، گفت: این اتفاق باعث می‌شود تا سرمایه‌گذارانی که از طریق صندوق‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس می‌کنند؛ بازدهی معقول‌تری را نسبت به سایر سرمایه‌گذاران کسب کنند.

وی به راه‌اندازی صندوق‌های اهرمی، صندوق بخشی و صندوق با تضمین اصل سرمایه در سال ۱۴۰۱ تاکید کرد و افزود: این صندوق‌ها در حوزه سهام فعالیت دارند و نیاز افراد با سلایق متفاوت سرمایه‌گذاری در بازار سهام را برآورده خواهند کرد.

استقبال گسترده سهامداران از صندوق‌های سرمایه‌گذاری

ایرانشاهی به استقبال گسترده سهامداران از صندوق‌های سرمایه‌گذاری اشاره کرد و ادامه داد: اکنون ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام رقمی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که این عدد در ابتدای سال ۱۴۰۱ حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

رییس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس با بیان اینکه عدد به دست آمده از ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام در سال ۱۴۰۱ قابل توجه بوده و با رشد بیش از ۲ برابری همراه بود، گفت: استقبال‌های صورت گرفته از صندوق‌های سرمایه‌گذاری، این سیگنال را می‌دهد که سرمایه‌گذاران به سمت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس سوق پیدا کرده‌اند.

وی به فعالیت ۱۰۴ صندوق سهامی در بازار اشاره کرد و گفت: اکنون در حال ظرفیت‌سازی و صدور دیگر مجوزها برای راه‌اندازی صندوق‌های سهامی هستیم.

ایرانشاهی ۳۰ درصد از حجم معاملات بازار سهام را مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری دانست و گفت: این امر نشان دهنده پیدا شدن جایگاه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار و اقبال سرمایه‌گذاران نسبت به سرمایه‌گذاری در بورس از طریق این صندوق‌ها است.

بازدهی قابل قبول صندوق‌های سهامی در ۱۴۰۱

رییس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس با اعلام اینکه صندوق‌های سهامی در ۱۴۰۱ بازدهی قابل قبولی را در اختیار سهامداران قرار دادند، اظهار داشت: برخی چنین تفکری دارند که کسب بازدهی در بازار سرمایه، متناسب با شاخص بورس امکان‌پذیر نیست، اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثابت کردند که چنین صحبتی درست نیست و حتی از این صندوق‌ها می‌توان بازدهی بالاتری را نسبت به شاخص بورس به دست آورند که لازمه چنین اتفاقی وجود مدیریت حرفه‌ای در فعالیت صندوق‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته تعداد ۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری بیش از ۱.۵ برابر شاخص کل بورس بازدهی در اختیار سهامداران قرار دادند، همچنین در حدود ۶۰ صندوق سرمایه‌گذاری بازدهی بیش از شاخص بازار به دست آورده‌اند. این امر نشان دهنده آن است که با انتخاب درست صندوق‌ها بر اساس معیارهای ریسک و بازدهی، می‌توان بازدهی خوبی را از این صندوق‌ها کسب کرد.

ایرانشاهی به افزایش ۲ برابری حجم صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: از نظر ارزش و حجم معاملات، صندوق‌های ETF میزان قابل توجهی از معاملات را به خود اختصاص دادند که با توجه به آمار موجود می‌توان اعلام کرد، طی چند وقت گذشته اقبال سرمایه‌گذاران به این صندوق‌ها چشمگیر بوده است.

مذاکره مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری با بانک‌ها برای توثیق یونیت صندوق‌ها

وی در ادامه در پاسخی به سوالی مبنی بر اینکه امکان توثیق سهام حاضر در صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بانک‌ها وجود دارد یا خیر، گفت: سهامی که در پرتفوی صندوق‌ها وجود دارد، نمی‌توانند به عنوان وثیقه نزد بانک‌ها قرار بگیرند، اما اگر سرمایه‌گذار دارای یونیت صندوق باشد می‌تواند آن یونیت را که ورقه بهادار است نزد بانک به عنوان وثیقه قرار دهد.

ایرانشاهی با بیان اینکه برخی از مجموعه‌ها به دنبال این هستند تا از طریق فراهم شدن امکان وثیقه یونیت صندوق، امکان دریافت تسهیلات از بانک‌ها را برای سرمایه‌گذاران صندوق فراهم کنند، افزود: بر اساس توافقاتی که مدیر صندوق با بانک انجام می‌دهد، این امتیاز به سرمایه‌گذاران داده می‌شود که با خرید یونیت صندوق بتوانند آن را به عنوان وثیقه برای دریافت تسهیلات در اختیار بانک قرار دهند.

افزایش ورود نقدینگی به بورس با اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه

رییس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس به تاثیر اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه و تاثیر آن بر ورود سرمایه‌های خرد به بازار سهام اشاره کرد و گفت: به طور حتم این اقدام در افزایش ورود سرمایه‌های مردم به بورس موثر است، در این راستا بخشی از منابع وارد شده به بازارهای موازی به دلیل پرداخت مالیات به سمت بازار سرمایه ورود می‌کنند.

کسب بازدهی چشمگیر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بلندمدت

وی ضمن اشاره به روزهای پررونق معاملات بورس، سهامداران را مورد خطاب قرار داد و گفت: سهامدارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در بورس هستند، بهتر است به سمت سرمایه‌گذاری در این بازار از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری پیش بروند و صندوق موردنظر را بر اساس معیارهای ریسک و بازدهی که در روند سال‌های گذشته داشته‌اند، انتخاب کنند.

ایرانشاهی با اعتقاد بر اینکه بازدهی به دست آمده از بازار سرمایه در بلندمدت (بازه زمانی ۱۰ سال) نسبت به همه بازارهای موازی بیشتر بوده است، گفت: طی ۱۵ سال گذشته تعدادی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیش از ۴۰۰ تا ۵۰۰ برابر بازدهی ایجاد کرده‌اند که از دیگر بازارها موازی بازدهی بسیار بالاتری است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.